Prima victorie pentru HC Dunărea, în 2022

* în penultima etapă a turului Ligii Florilor, echipa brăileană a câștigat cu 27-24 meciul cu CSM Slatina * victoria echipei gazdă s-a conturat în ultimele opt minute * portarul Șerban și Kurtovic au înclinat balanța în favoarea echipei HC Dunărea

HC Dunărea a obținut primul succes din 2022, 27-24, în partida cu CSM Slatina, însă victoria echipei brăilene s-a conturat abia în ultimele opt minute. Pe ansamblu meciul a fost echilibrat și fiecare formație a avut momente în care a condus pe tabelă. Experiența jucătoarelor pregătite de Morten Soubak și-a spus cuvântul în finalul acestui joc tensionat, iar HC Dunărea se menține pe locul al 5-lea, în Liga Florilor. La acest meci a asistat și noul prefect al județului Brăila, Iulian Timofei.

Da Rocha și Araujo au ratat pentru echipa gazdă, astfel că în minutul 3, CSM Slatina pentru care au înscris Olaru, Popescu și Ostase, conducea cu 3-0. Formația brăileană a strâns rândurile și în minutul 7 a restabilit egalitatea, 3-3, după golurile înscrise de Kurtovic 2 și Tamires. Iar un minut mai târziu, HC Dunărea a condus pentru prima dată pe tabelă, 4-3, după golul lui Quintino. HC Dunărea a condus la două goluri, 7-5, după o “dublă” semnată de Rodrigues.

CSM Slatina nu a renunțat la luptă, a reușit să egaleze, ba chiar să conducă, la un gol, o scurtă perioadă. Jocul a fost echilibrat, iar după primele 30 de minute tabela reflecta acest lucru, 15-15, cu mențiunea că în ultimul minut de joc al primei părți, Popescu a irosit o aruncare de la 7 metri pentru formația vizitatoare.

Repriza a doua s-a derulat după același scenariu ca și prima. CSM Slatina a mai condus pe tabelă doar în minutul 42, când a fost 20-19 pentru formația olteană. HC Dunărea a înscris de trei ori și, în minutul 47, s-a desprins la 22-20, însă cu opt minute înainte de finalul partidei scorul era din nou egal, 22-22. A fost momentul în care echipa gazdă a apăsat pe accelerație, Da Rocha, Tamires și Kurtovic au marcat, iar trupa lui Morten Soubak s-a desprins la trei lungimi, 25-22, diferență care s-a regăsit pe tabelă și la finalul partidei, 27-24.

Pentru HC Dunărea au marcat Kurtovic 8 goluri, Tamires 5, Rodrigues 4, Araujo 4, Da Rocha 3, Quintino 2, Udriștioiu 1.