Prima victorie brăileană în play off

Formaţia brăileană a câştigat sâmbăta trecută pentru prima dată de la începutul turneului play off, 3-2, în partida de pe teren propriu cu Gloria Buzău. Un meci înaintea căruia, jucătorii au afişat un banner pe care scria "Nu distrugeti 100 de ani de istorie fotbalistică", iar acest mesaj era adresat oficialităţilor locale. De asemenea lovitura de începere a jocului a fost dată de Nicu Pascu, un fost jucător important al fotbalului de la malul Dunării. Pentru că ambele combatante au deja realizat obiectivul pentru acest sezon, meciul de pe Municipal a fost unul de vacanţă, dar cu multe goluri. Brăilenii şi-au dorit mai mult decât adversarii lor să câştige şi au reuşit prima victorie din turneul play off.
Meciul a început în nota de dominare a elevilor lui Viorel Ion. Pălimaru (min. 9) a şutat pe spaţiul porţii, însă Mitrea nu a avut probleme în a reţine mingea iar cinci minute mai târziu Burlacu a trimis mingea pe lângă vinclul porţii brăilene. Gazdele au periclitat poarta buzoiană abia în minutul 18, Dima a pătruns în careu şi a trimis mingea peste transversală. La faza imediat următoare a fost rândul lui Burlacu să-şi treacă numele pe lista ratărilor. Buzoienii au continuat să atace şi puteau deschide scorul în minutul 22, când Marcu a executat foarte bine o lovitură liberă, numai că Pălimaru a reluat mingea, cu capul, direct în braţele lui Mitrea. Cu toate că a avut o evoluţie ceva mai palidă în prima repriză, CF Brăila a deschis scorul în minutul 27 graţie acţiunii personale ale italianului Salvatore Novello. Bucuria gazdelor a durat doar cinci minute, deoarece Mugurel Dedu (min. 32) l-a văzut ieşit din poartă pe Mitrea şi a şutat în vinclul porţii brăilene, restabilind egalitatea.
Repriza a doua a fost la discreţia gazdelor. La începutul părţii secunde, Novello în două rânduri şi Necoară i-au dat ceva bătăi de cap portarului Gloriei. Brăilenii au mărit presiunea asupra careului advers iar în minutul 74 au preluat din nou conducerea, Ungureanu a centrat în faţa porţii, Novello a şutat de la patru metri şi scorul a devenit 2-1 pentru gazde. Un minut s-au bucurat brăilenii, pentru că la faza următoare Dedu l-a învins din nou pe Mitrea şi a restabilit din nou egalitatea. Elevii lui Pânzaru s-au masat în jumătatea adversă de teren şi cu opt minute înainte de finalul meciului Ungureanu a marcat golul de trei puncte pentru CF Brăila.

Declaraţii după meci:
Alin Pânzaru (CF Brăila): "A fost un meci plăcut între două formaţii fără griji în acest campionat, dar cu emoţii în ceea ce priveşte viitorul lor pe scena acestui eşalon fotbalistic. Mi-am dorit o anumită abordare a partidei din partea jucătorilor noştri şi pot spune că sunt mulţumit de prestaţia, pe ansamblu, a echipei. Vor mai fi meciuri în care voi da credit tinerilor, pentru că în cazul în care vom reuşi să trecem peste impasul financiar din acest moment, pe ei vom miza de acum încolo".
Viorel Ion (Gloria Buzău): "Consider că un egal era un rezultat echitabil. Noi am avut mai mute ocazii în prima repriză, am egalat imediat după primele două goluri primite dar pe final s-a văzut lipsa celor trei titulari pe care nu i-am avut la dispoziţie pentru acest joc. Această înfrângere nu ne împiedică să încheiem campionatul pe locul al treilea".

CF Brăila: Mitrea - Niţă, Bârsănel, Ghiocel, Necoară - Petean, Dojcinovic, Dima (min. 83: A. Radu), G. Iordache (min. 62: Ungureanu) - Puşcaşu (min. 79: Mucuţă), Novello.
Antrenor: Alin Pânzaru
Gloria Buzău: Sârbu - A. Iordache, Amet, Dăniţă, Drăguţ - Popescu, Marcu (min. 86: Koprindzhiyski), Dumitrescu, Burlacu (min. 59: Răducă) - Pălimaru (min. 83: Tigoianu), Dedu.
Antrenor: Viorel Ion