Portugalia cistiga "razboiul nervilor" cu Olanda

Reprezentativa Portugaliei a invins cu scorul de 1-0 Olanda, viitoarea adversara a Romaniei in preliminariile Euro-2008, si s-a calificat in

sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa un meci in care s-a jucat fotbal o singura repriza, cea de-a doua transformind terenul in ring

de lupte.
Olanda, una dintre favoritele la titlu mondial, a inceput meciul in tromba si in primele 5 minute a reusit sa fie foarte

periculoasa in fata portii adverse, insa sutul de la distanta al lui Van Bommel a trecut putin alaturi, iar un altul, al lui Van Bronckhorst,

a fost retinut de Ricardo. Iuresul portocaliu s-a mai domolit, patrunderile lui Robben, pe stinga, neconcretizindu-se pe tabela de marcaj. In

schimb, Portugalia a inceput sa se indrepte din ce in ce mai amenintator de careul olandez, iar in minutul 23 a reusit sa deschida scorul

prin Maniche. Deco a centrat la marginea careului, Pauleta a asezat balonul pentru Maniche, acesta a intrat citiva metri in careu si a

inscris cu un sut la vinclu, in stinga lui Van der Sar. Acelasi Maniche si-a mai incercat o data norocul, cu un sut de la 20 de metri, dar

balonul a trecut la o palma peste transversala.
Olandezii nu au reusit sa profite, in minutul 33, de o neatentie a lui Fernando Meira,

care a alunecat in fata propriului careu, iar in minutul 44 au cerut penalti la un duel in careu intre Robben si Nuno Valente, insa arbitrul

rus Valentin Ivanov a vazut fault in atac. Dupa ce Van der Sar a reusit sa respinga in extremis in fata lui Pauleta, in minutul 45, Costinha

a primit al doilea cartonas galben, pentru un hent la mijlocul terenului, iar Portugalia s-a vazut nevoita sa-si apere avantajul minim in

inferioritare numerica, dupa ce in minutul 34 l-a pierdut si pe Cristiano Ronaldo, accidentat de Boulahrouz in minutul 8.
Dupa pauza,

Scolari l-a scos pe virful Pauleta si l-a introdus in teren pe Petit, in incercarea de a apara avantajul. Olandezii s-au napustit spre poarta

lui Ricardo, insa reduta lusitanilor a rezistat eroic la suturile lui Kuyt, Van Bommel sau Sneijder, dupa ce in minutul 49, Cocu a "traznit"

transversala.
Meciul a devenit din ce in ce mai tensionat, iar arbitrul Ivanonv a scapat jocul din mina, dupa ce in minutul 60, l-a iertat

pe Figo de o eliminare, cind acesta l-a lovit cu capul in figura pe Van Bommel la o altercatie intre jucatorii celor doua echipe. Doua minute

mai tirziu egalitatea numerica s-a restabilit, Boulahrouz fiind si el eliminat pentru cumul de avertismente. Lusitanii au respirat insa

usurati numai pina in minutul 78, cind Deco a vazut si el cartonasul rosu, iar batavii au inceput sa atace din nou in valuri careul advers.

Ricardo s-a opus eroic, chiar cu riscul unei accidentari, unui sut al lui Kuyt, la marginea careului de 16 metri, insa in cele din urma a

reusit sa continue partida, pentru ca in minutul 88 sa pareze un nou sut al jucatorului de la Feyenoord. Cele sase minute de prelungiri

dictate de Ivanov au mai consemnat citeva ocazii la ambele porti insa rezultatul final a ramas neschimbat.
Portugalia si-a aparat cu

dintii si cu pumnii avantajul si a trimis din nou Olanda acasa la un turneu final, dupa ce la Euro-2004 a eliminat "Portocala mecanica" in

semifinale. La capatul unui meci ce a stabilit un record de cartonase, 16 galbene si patru rosii, lusitanii merg decimati in sferturi, unde

vor da piept cu Anglia, intr-o partida programata sa se dispute in 1 iulie, la Gelsenkirchen.