Petrolistii, invinsi fara drept de apel

Daca in urma cu o saptamina, tot in deplasare, a scapat cu un singur gol primit, in aceasta etapa Petrolul a pierdut cu 0-5 disputa de la Mangalia.
Aflata intr-o mare revenire de forma, ex-divizionara B Callatis, a evoluat la turatie maxima in prima repriza si la pauza avea deja un avantaj de trei goluri. Avram, din penalty, a deschis scorul in minutul 25, iar Erdinci Cogali si Bardu, in ultimul minut al primei reprize, au stabilit scorul primelor 45 de minute.
In partea a doua, desi gazdele nu au mai fortat, au reusit totusi sa mai perforeze poarta Petrolului de inca doua ori. Golgeterul Callatisului, Zgubea, a inscris la zece minute de la reluare, iar Tanase a inchis tabela cu trei minute inainte de fluierul final al meciului.
Callatis a urcat un loc in clasament, fiind dupa aceasta runda pe pozitia a zecea, in timp ce Petrolul, care se confrunta cu mari probleme financiare si de efectiv, se chinuie sa gaseasca resursele necesare pentru a nu se retrage din campionat.