Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Patru echipe au maximum de puncte după 3 etape în Liga a V-a

• Voinţa Bărăganul, Gloria Movila Miresii şi Viitorul Cireşu sunt liderii campionatului • Tricolorul Lanurile, umilită la Gropeni

 

Etapa a 3-a a Ligii a V-a a fost una cu multe surprize, cea mai mare dintre ele fiind înfrângerea la scor suferită de Tricolorul Lanurile, la Dunărea Gropeni. Protagonistă a ultimelor trei campionate, Tricolorul Lanurile are un început slab de sezon, iar în runda aceasta a pierdut cu 4-0 la Gropeni.

În Seria a II-a Gloria Movila Miresii a câştigat cu 5-2 meciul cu Siretul Vădeni şi rămâne pe primul loc.

Ca de obicei, cele mai interesante partide au avut loc în Seria a III-a. Liderul, Viitorul Cireşu, pentru care golgeterul Mihai Popa a realizat “dubla”, s-a impus cu 6-1 în deplasare la Voinţa Găiseanca şi rămâne în fruntea clasamentului cu maximum de puncte. Tot 9 puncte are după trei runde şi AS Jirlău care însă, din cauza golaverajului inferior ocupă poziţia a doua. Voinţa Plopu a realizat scorul etapei, 8-0, în deplasare la Recolta Ciocile, iar satelitul echipei Viitorul Ianca a remizat, 3-3, la Voinţa Făurei Sat. Surprinzătoare a fost şi înfrângerea cu 2-1, suferită de Viitorul Galbenu, în deplasare, la ultima clasată Avântul Mircea Vodă.

Seria I: 1 Voinţa Bărăganul 7 puncte golaveraj (13-2), 2 Dunărea Gropeni 7 (7-1), 3 Dinamic Unirea 7 (12-7).

Seria a II-a: 1 Gloria Movila Miresii 9 puncte golaveraj (14-4), 2 Speranţa Măxineni 9 (11-2), 3 Romgal Romanu 7.

Seria a III-a: 1 Viitorul Cireşu 9 puncte golaveraj (14-5), 2 AS Jirlău 9 (12-5), 3 Voinţa Plopu 6.

 

Rezultatele şi marcatorii etapei a 3-a:

Seria I:

Stanriz Stăncuţa – Tractorul Viziru 2-0 (1-0)

Iordan (min. 41), Albuleţ (min. 55 - autogol)

Dinamic Unirea – Comagrim Dudeşti 6-2 (2-1)

Daniliuc (min. 20, 74, 78), Lemnaru (min. 29, 54), Crăciun (min. 71) / Martinovici (min. 32), D. Ionel (min. 67)

Spicul Zăvoaia – Voinţa Bărăganul 0-7 (0-2)

Lupu (min. 15, 56, 67), Balică (min. 27, 48), Leşu (min. 75), Alexandru (min. 89)

Dacia Berteşti – Victoria Traian II 4-3 (3-2)

Niculai (min. 12), G. Capbun (min. 16), Duţă (min. 43), Leoacă (min. 54 - autogol) / Lupu (min. 19), Stafie (min. 46, 81)

Dunărea Gropeni – Tricolorul Lanurile 4-0 (2-0)

Pandră (min. 19), Haraniţă (min. 31), Vlad (min. 46), Ţintea (min. 61)

 

Seria a II-a:

Voinţa Racoviţa – Unirea Grădiştea 4-1 (2-1)

Lică (min. 5), Cîşu (min. 44), Jalbă (min. 65), Leu (min. 90) / Şerbuleţ (min. 40)

Înfrăţirea Gemenele – Dinamo Măxineni 3-0 (1-0)

Răileanu (min. 17), Gâscă (min. 56), L. Bratu (min. 70).

Daous Dava – Dinamo Salcia Tudor 3-6 (1-4)

Roman (min. 12), Jecu (min. 60), Andrieş (min. 92) / Toader (min. 3, 16, 90), Jinga (min. 35, 36), R. Robe (min. 80)

Speranţa Măxineni – ACSC Cazasu II 3-0 (1-0)

Iorga (min. 26), S. Hoancă (min. 72), F. Hoancă (min. 76)

Gloria Movila Miresii – Siretul Vădeni 5-2 (2-1)

Munteanu (min. 6), Gorcioaia (min. 36), Scarlet (min. 49), Spiţă (min. 65), Ciupercă (min. 90) / Dumitru (min. 32), Măxineanu (min. 78)

Romgal Romanu – Spicul Râmnicelu 1-1 (1-1)

Manea (min. 31) / Costin (min. 30)

 

Seria a III-a:

Recolta Ciocile – Voinţa Plopu 0-8 (0-6)

Dinu (min. 11, 29), Ghiviciu (min. 16), Matinciu (min. 24, 58, 79), Irimia (min. 25, 34)

Avântul Mircea Vodă – Viitorul Galbenu 1-2 (0-1)

Enache (min. 67) / I. Feraru (min. 39), M. Feraru (min. 86)

AS Ulmu – AS Bordei Verde 1-3 (0-2)

V. Ionescu (min. 84) / Moisoiu (min. 7, 86), Miclaru (min. 30)

Voinţa Găiseanca – Viitorul Cireşu 1-6 (0-4)

R. Barbu (min. 55) / R. Barbu (min. 4 - autogol), Al. Popa (min. 21), M. Popa (min. 35, 42), Florea (min. 63), Nenciu (min. 80)

Voinţa Făurei Sat – Viitorul Ianca II 3-3 (1-2)

Spînu (min. 1), Mitache (min. 61, 65) / Cazan (min. 33), Panfil (min. 44), Vrînceanu (min. 59)

AS Jirlău – Victoria Deduleşti 5-1 (2-1)

Undrea (min. 28), Crîngaşu (min. 31, 60, 68, 85) / Ivan (min. 25).




Categorie articol: 

Comentarii