Partidă spectaculoasă între Dacia Unirea şi Petrolul

• formaţia brăileană a condus cu 1-0 şi 2-1, dar a pierdut cu 3-2 •  spectatorii brăileni şi fanii ploieşteni au aplaudat cele două bannere de protest la adresa administraţiei locale, afişate de Asociaţia Suporterilor Dacia Unirea Brăila

Dacia Unirea a pierdut la limită, 3-2, partida cu Petrolul după un joc cu răsturnări de scor şi cu o perioadă scurtă de timp în care s-a marcat ca la handbal. Din acest motiv, au fost voci în tribună care i-au acuzat pe jucători că evoluează după un scenariu dinainte programat.

Însă spectatorii brăileni şi cei aproximativ 200 de fani ploieşteni au aplaudat la scenă deschisă cele două bannere de protest la adresa administraţiei locale, afişate de Asociaţia Suporterilor Dacia Unirea Brăila la tribuna a doua.

Arbitrul de centru a fluierat începutul partidei dar timp de un minut jucătorii formaţiei brăilene nu s-au mişcat, în semn de protest la adresa administraţiei locale care nu sprijină financiar clubul de fotbal, iar adversarii au pasat între ei.

La capătul primelor 14 minute, Dacia Unirea a deschis scorul prin Bebey, după o acţiune în care atacanţii gazdelor au făcut şah-mat apărarea petrolistă. Ştefănescu (min. 18) nu a reuşit să-l învingă pe Avram. Putea fi 1-1 în mintul 33, Chindriş i-a pasat lui Herea care a rămas singur cu portarul gazdelor însă a fost blocat de acesta la marginea careului mic. Herea a fost la un pas de gol, în mintul 35, dar mingea şutată de el a trecut razant cu vinclul porţii lui Avram. Cu patru minute înainte de pauză, Arnăutu a căzut în careu, a cerut penalty, dar s-a ales doar cu un cartonaş galben pentru simulare.

După 12 minute de la reluarea partied, Petrolul a reuşit să egaleze, în urma unui şut al lui Herea din interiorul careului, care a făcut inutil plonjonul lui Avram, min. 57: 1-1. Petroliştii s-au bucurat doar câteva secunde pentru că brăilenii au pus mingea la centru, aceasta a ajuns la Niţă care după o cursă pe dreapta a pătruns în careul advers şi, de la 12 metri, a trimis mingea sub transversală, iar Dacia Unirea conducea din nou, 2-1.

Două minute mai târziu, Petrolul a restabilit egalitatea prin Şaim, iar în minutul 62 Sergiu Arnăutu a înscris pentru oaspeţi şi petroliştii şi-au trecut în cont toate punctele puse în joc. Oaspeţii se puteau desprinde la două goluri pe finalul partidei dar Herea şi Plămadă au ratat impardonabil, iar partida s-a încheiat cu victoria la limită, 3-2, a formaţiei vizitatoare.

Dacia Unirea: Avram – Niţă, B. Hamza, Pleşa, Manu – Ciucureanu, Coteţ (min. 72: Hâmpea), Lu Yeufeng, Van den Driest  (min. 66: Vitan) – Bebey, Mucuţă (min. 80: Le Metayer).

Petrolul: Tordai – Olaru, L. Cazan (min. 33 Plămadă), Antoche,

Ţigănaşu - Cl. Herea (min. 89: Popescu),  Tudor, Şaim, Ştefănescu (min. 59: Ciocâlteu), Danci -  Arnăutu, M. Chindriş.