Pandurii Tg. Jiu şi FC Braşov au făcut spectacol

Pandurii Tg. Jiu a învins pe FC Braşov cu scorul de 5-3 (2-1), luni seara, sub Tâmpa, în ultimul meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal, prima a returului.
Pe un teren îngheţat, gorjenii s-au desprins rapid pe tabela de marcaj, prin golurile marcate de Viorel Nicoară (5), din pasa brazilianului Eric, şi de libanezul Feiz Shamsin (8). Braşovenii au redus din diferenţă până la pauză, prin Ricardo Machado (32), dar în debutul părţii secunde vicecampioana şi-a majorat diferenţa la 4-1, graţie unei duble semnate de Eric De Oliveira (49, 56), potrivit Agerpres. FC Braşov a lăsat impresia că poate reveni, după ce a marcat de două ori în interval de doar câteva minute, prin Romeo Surdu (72) şi Mugurel Buga (78 - penalty), după un fault comis asupra lui Surdu. Brazilianul Alex Dos Santos (85) a tranşat soarta întâlnirii.
Eric De Oliveira este golgheterul la zi al Ligii I, cu 11 reuşite. Buga a marcat în ziua în care a împlinit 36 de ani. Braşovenii nu au nicio victorie în ultimele patru partide şi doar una în ultimele opt jocuri.
Pandurii este neînvinsă de cinci partide, având trei victorii şi două egaluri. La precedenta deplasare (etapa a 16-a), Pandurii remizase sub Tâmpa cu Corona, 1-1. AGERPRES (editor: Mihai ţenea)

Săgeata a învins la Mediaş

Formaţia Gaz Metan Mediaş a fost învinsă, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), de echipa Săgeata Năvodari, într-un meci contând pentru etapa a XVIII-a, prima a returului Ligii I. Pentru Gaz Metan a marcat Bawab 74 (penalti), iar pentru Săgeata au înscris Cristi Munteanu 53 şi Popa 78.
Scorul a fost deschis de Munteanu, care a împins mingea în poartă de la circa trei metri după ce balonul a ricoşat din bară. După 20 de minute, Gaz metan a egalat prin Bawab, care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Buzean. După doat 4 minute, Popa a înscris cu capul după centrarea lui Vezan, Săgeata obţinând astfel victoria.
Au fost acordate nu mai puţin de 9 cartonaşe galbene: Frăsinescu 45, Tahar 52, Bawab 75, Petre 79 / M. Roman 29, Cristi Munteanu 32, Vezan 59, Tigoianu 63, Panagopoulos 75.
Arbitri partidei au fost: Horaţiu Feşnic (centru) - Istvan Miclos Nagy, Gero Szabo (asistenţi) - Ovidiu Haţegan (rezervă), iar observatori Patriţiu Abrudan, Florin Bătrânu.