A noua victorie consecutivă pentru Viitorul Cireșu

• liderul campionatului s-a impus cu 2-1 la Viitorul Galbenu • Victoria Traian și Sportul Chiscani completează podiumul după runda a 9-a a Ligii a IV-a

Etapa a 9-a a turului Ligii a IV-a la fotbal s-a desfășurat pe o vreme neprielnică desfășurării jocurilor. Dar cel mai mult au avut de suferit jucătorii echipelor Viitorul Galbenu și Viitorul Cireșu care au jucat de la ora 13.00, iar în repriza a doua a plouat torențial în mai multe rânduri. Pe un teren aproape impracticabil, liderul campionatului a deschis scorul în minutul 23, prin Alexandru Cotigă și l-a majorat la 2-0, în minutul 40, după reușita lui Sorin Butiseacă. Putea fi însă 4-0 la pauză, însă Mihai Popa, din lovitură liberă, și Stelian Nicoliță, cu un șut de la 25 de metri, au trimis mingea în transversala porții echipei din Galbenu.

La două minute de la reluare, Grozea a redus din diferență pentru echipa gazdă. Viitorul Cireșu s-a impus cu 2-1 și are maximum de puncte, 27, după etapa a 9-a.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Cotigă, B. Dumitru, I. Popa – Niță, Mîță, A. Radu, S. Butiseacă - M. Popa, S. Nicoliță. Rezerve: Rățoi, Cîrnu, Dumitru, Gheorghică, Zainea, V. Stan, I. Matei, I. Stan.

Partida Daous Dava Brăila – Victoria Traian a început furibund, cu două goluri în primele 26 de minute. Ioan Șerbănescu a adus-o în avantaj pe Victoria Traian în minutul 19, Bogdan Baciu a restabilit egalitatea în minutul 26. Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 78, după golul lui Valentin Mogoș. Tot Mogoș a înscris în minutul 88 iar formația din Traian conducea cu 3-1. În penultimul minut de joc al meciului, Goleanu a stabilit scorul meciului, 4-1, pentru Victoria Traian.

Daous Dava Brăila: Turiac – G. Baciu, Ghiță, Mardale, Zărnescu  - Novac, Balaban, Andrieș, C. Dima - A. Crăciun, Sterian. Rezerve: Voncilă, Petrescu, Nicolau, Căpriță, C. Bogdan, Simion.

Victoria Traian: Dinu – Recuci, Preda, Stănciulescu, Cireașă - I. Șerbănescu, P. Ioan, De Araujo, M. Ion – Mogoș, Ene. Rezerve: A. Mihai, Oprea, Rancea, A. Ciocan, Buzatu, Tănăsuică, Puia, Goleanu, S. Șerbănescu.

A doua victorie pentru Suporter Club

Dateș (min. 20) a adus-o în avantaj pe Viitorul Însurăței, însă la pauză a fost 1-1, după golul înscris de Bălănică, în minutul 38, pentru Suporter Club.

Bălănică (min. 52, 63) șI Alexandru Aurică (min. 90) au mai marcat pentru echipa brăileană, Dateș (min. 85) și Dumitru (min. 86) pentru Viitorul.

Sportul Chiscani s-a impus cu 5-1 în partida de pe teren propriu cu ACS Comunal Cazasu. Sorin Sima (min. 39, 49, 70) și Nicușor Streche (min. 59, 80) au marcat pentru Sportul, Neguțu Cazan (min. 35) pentru oaspeți.

Tricolorul Lanurile a câștigat cu 5-1 la CS Făurei.

Au marcat Costea (min. 49) respectiv Văsii (30, 70, 73), Frățilă (min. 67) și Chiscan (min. 84).

După etapa a 9-a podiumul se prezintă astfel: 1. Viitorul Cireșu 24 puncte, 2. Victoria Traian 21 puncte, 3. Sportul Chiscani 18 puncte.