"Ni s-au refuzat doua penalty-uri" declara, la finalul partidei, Paul Alexandru, presedintele gazdelor

Formatia din Insuratei nu a reusit sa iasa din impasul in care se afla de doua runde, pierzind pe teren propriu, cu 1-2 in fata Rocarului.
Potrivit declaratiei presedintelui gruparii Viitorul, Paul Alexandru, gazdele nu au avut sansa, dar au fost private si de doua penalty-uri.
Vicol a ratat prima si cea mai mare ocazie a meciului, cind din trei metri a trimis mingea in bara insa inaintea sutului, in opinia gazdelor, atacantul din Insuratei a fost faultat in suprafata de pedeapsa.
Rocar insa si-a fructificat prima ocazie de gol astfel ca in minutul 33 a preluat conducerea, dar numai pentru doua minute, pentru ca fundasul central al gazdelor a luat o actiune pe cont propriu, a trimis o pasa pe culoar si, din cadere, Paraschiv a restabilit egalitatea.
Dupa numai cinci minute, Dima, de la 2 metri a ratat sansa de a-si aduce echipa in avantaj si cum ocaziile se razbuna, bucurestenii au marcat in minutul 42 din lovitura libera, cu largul concurs al fundasilor centrali ai Viitorului.

Gazdele au mai trimis o data mingea in bara

Repriza a doua a fost la discretia elevilor lui Marian Stavarache insa dominarea lor a fost una sterila.
La cinci minute de la reluare, Dima a sutat pentru a doua oara in bara portii adverse iar Vicol, desi a ramas singur cu portarul, s-a grabit si a sutat pe linga tinta.
Pe lista ratarilor si-a mai trecut inca o data numele Dima care, de la numai 3 metri a reluat cu capul, prea usor pentru a-l pacali pe portarul oaspetilor.
In aceasta repriza gazdele au mai reclamat o data penalty, in minutul 65, cind Clim a cazut in careul advers insa nici de data aceasta arbitrul de centru nu a aratat punctul cu var.
"Nici nu-mi vine sa cred ca am putut sa pierdem acest meci, pe care l-am dominat categoric, dar nici nu pot trece cu vederea faptul ca ni s-au refuzat doua penalty-uri. Lasind la o parte scorul, pot spune ca evolutia noastra a fost buna, in conditiile in care multi jucatori fie ca nu au putut evolua din pricina unor accidentari, fie au intrat in teren la jumatatea capacitatii lor fizice. Situatia nu este una critica, sintem inca la plus in clasamentul adevarului si sper sa iesim cit mai repede din acest impas", a declarat la finalul meciului Paul Alexandru.

AS Viitorul: Stoica - Cheles, Bogdan, Nicolae (70. Dobre), Clim - Baicu (min.73: Oprea), Paraschiv, Stanciu, Bratosin - Dima, Vicol.

Petrolul a remizat, 1-1, la Bucuresti cu Steaua II

Cu toate ca pleca cu sansa a doua, Petrolul a avut o evolutie peste media sa din acest campionat in fata satelitului campioanei en titre, Steaua.
Petrolistii nu s-au lasat intimidati de numele adversarilor, au controlat jocul in prima sa parte si au reusit sa deschida scorul in minutul 17, prin Berceanu.
Numai ca bucuria elevilor lui Iacob Carst a fost de scurta durata deoarece gazdele au devenit din ce in ce mai insistente, iar perseverenta lor a facut ca in minutul 31, dupa reusita lui Trandafir, scorul sa redevina egal.
Daca in alte meciuri lipsa de concentrare i-a frustrat de obtinerea unor puncte extrem de pretioase, de data aceasta petrolistii au stiut sa joace la rezultat si au obtinut un punct foarte pretios in lupta lor pentru evitarea retrogradarii.
Pe fotbalistii lui Carst ii asteapta acum o partida foarte grea, pe teren propriu, cu echipa de pe locul secund, Dinamo II, insa ei vor pleca de data aceasta cu un moral bun. Si daca Oil Terminal a reusit sa produca surpriza, de ce nu ar putea spera intr-o victorie si Petrolul?