Muscă menţine formaţia brăileană pe primul loc în seria întâi

Bucuroşi că în cont le-a intrat un salariu, după ce Primăria a alocat 100000 lei echipei de fotbal, brăilenii şi-au propus să obţină un rezultat bun la Constanţa şi au reuşit, Dacia Unirea a remizat, 1-1, cu Farul, însă tot atât de bine ar fi putut să câştige acest meci. Doi jucători de la Dacia Unirea, Niţă şi Frunză, au fost loviţi cu brutalitate de Pătulea şi respectiv Barna, însă niciunul nu a văzut cartonaşul roşu, deşi căpitanul brăilenilor nu a mai putut continua meciul fiind înlocuit la pauză cu Ivan. Niţă a fost integralist însă este posibil ca el să nu poată evolua în partida de miercuri, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.
Elevii lui Alin Pânzaru au controlat în totalitate prima repriză, iar în sprijinul acestei afirmaţii vin statisticile, Dacia Unirea a avut 4-2 la raportul cornerelor şi 6-2 la cel al şuturilor spre poartă. Conform cu ostilităţile din teren gruparea de la Dunăre ar fi trebuit să intre în avantaj la pauză, numai că din cauza ratărilor, după primele 45 de minute, scorul a fost egal, 0-0. Formaţia de la Dunăre a folosit foarte bine cartea contraatacului iar Puşcaşu şi-a trecut în cont două mari ocazii de a înscrie. În minutul 30 Frunză a şutat violent de la marginea careului mare însă Gudea a reuşit, in extremis, să trimită mingea în corner. Niţă (min. 37) a trimis mingea peste transversală dintr-o poziţie destul de bună. Farul a avut o singură dată şansa de a înscrie însă Pătulea a fost blocat de apărătorii brăileni chiar în momentul şutului.

Joc pe contre cu două goluri, câte unul de fiecare parte

Aspectul jocului a fost acelaşi şi în repriza a doua, un meci de luptă, în care fiecare combatantă a urmărit să dea lovitura de graţie. La şase minute de la reluare, Farul a trecut pe lângă deschiderea scorului, Chiţu i-a pasat lui Pătulea, acesta a rămas singur cu Mitrea dar a şutat pe lângă poartă. În minutul 66, Chitu a şutat înşelător din careu însă Mitrea a deviat mingea în corner. Trei minute mai târziu gazdele au marcat prin Pătulea iar Farul conducea cu 1-0. "O fază de cascadorii râsului, Mitrea şi Ivan s-au invitat la minge, Pătulea a profitat de această gafă a noastră şi a marcat. Este adevărat că atacantul gazdelor l-a faultat pe apărătorul nostru în momentul în care a preluat mingea, dar asta nu ne scuză deloc pe noi", a explicat după meci Alin Pânzaru. După primirea golului brăilenii au atacat furibund însă Puşcaşu în două rânduri şi Costel Roşu, care, de la opt metri a şutat imprecis, nu au reuşit să fructifice acţiunile iniţiate de colegii lor. Farul a avut la rândul său două ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj, în minutul 83, prin Pătulea şi în minutul 90 prin Mihai Ion însă de fiecare dată Mitrea a intervenit salvator. Brăilenii nu au renunţat la luptă şi la ultima fază a meciului, Muscă a reuşit să marcheze în poarta fostei sale echipe şi să treacă un punct mare în contul formaţiei Dacia Unirea.
În urma acestei remize Dacia Unirea îşi păstrează poziţia de lideră a seriei întâi. Duminică, de la ora 10.00, brăilenii au avut programat un antrenament de recuperare, la care nu au participat Niţă şi Frunză, ambii resimţindu-se după loviturile încasate la Constanţa.
"Am făcut un meci bun, dacă am fi reuşit să marcăm la ocaziile avute, puteam să plecăm cu toate punctele. Arbitrul de centru a fost generos cu gazdele, nu a acordat niciun cartonaş roşu cu toate că Niţă şi Frunză au fost faultaţi grosolan. Oricum rezultatul este bun pentru că ne menţine pe primul loc", a declarat după meci Alin Pânzaru.
Deplasarea redactorului cotidianului Obiectiv Vocea Brăilei la acest meci a fost asigurată de omul de afaceri Nicu Niţă.

Farul: Gudea - Băjan, Pătrascu, Bratu, Barna - M. Ion, Ionescu, T. Bălan (min. 51: Ilie), Cristocea (min. 72: Rusu) - S. Chiţu, Pătulea (min. 93: Butoi).
Antrenor: Constantin Gache
Dacia Unirea: Mitrea - Iosofache, Olenic, Ghiocel, Stănciulescu - Petean (min. 71: Onofraş) - Roşu (min. 77: Moise), Frunză (min. 46: Ivan), Puşcaşu, Niţă - Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru