Meci spectaculos la Plopu între selecţionatele UEFA 2004 ale judeţelor Brăila şi Buzău

• brăilenii s-au impus cu 6-5 • Luca Alexandru şi Vasile Ursu au realizat câte o “dublă” • Gherghişan şi Tarozzi au marcat celelalte două goluri ale gazdelor

Duminică, pe cocheta bază sportivă de la Plopu selecţionata UEFA 2004 a judeţului Brăila, pregătită de Cristea Rusu şi Şerban Trofin, a câştigat cu 6-5 partida cu echipa similară a judeţului Buzău. După o evoluţie foarte bună, cu multe ocazii dar şi acţiuni spectaculoase, brăilenii au câştigat prima repriză cu 2-0. Alexandru Luca a deschis scorul, iar golul al doilea a fost înscris de Vasile Ursu. Jucătorii echipei gazdă au intrat relaxaţi în teren în repriza a doua şi de acest lucru au profitat buzoienii care au câştigat cu 2-1 această parte a meciului, golul formaţiei brăilene a fost marcat de Andrei Gherghişan. Repriza a treia a fost echilibrată, cu multe ocazii de oparte şi de alta, şi s-a încheiat la egalitate, 3-3. Pentru selecţionata judeţului Brăila au înscris Vasile Ursu, Fillipo Tarozzi şi Luca Alexandru.

“Prima repriză a fost controlată autoritar de brăileni, s-a jucat în viteză cu acţiuni foarte frumoase. În repriza a doua am intrat ceva mai relaxaţi în teren, iar buzoienii ne-au taxat şi s-au impus cu 2-1, iar în repriza a treia s-a jucat cu garda jos. Consider că am câştigat meritat acest meci şi sper ca mai mulţi jucători de la noi să facă pasul la echipele naţionale”, ne-a declarat antrenorul Cristea Rusu.

Obiectivul final al proiectului Federaţiei Române de Fotbal coordonat de Ion Geolgău îl reprezintă formarea naţionalei UEFA 2004.

Lotul selecţionatei brăilene: Toma – Coteţ, Ursu, Catrina, Dănăilă - Dobre, Popescu, A. Luca, Gherghişan – Tarozzi, Motoc. Au mai evoluat Burtea, Zainea, Copilău şi Comşa.