Meci intrat în istorie

Argentinianul Leonardo Mayer şi brazilianul Joao Souza au jucat, la Buenos Aires, cel mai lung meci de simplu din istoria Cupei Davis: începută duminică, partida s-a încheiat ieri. Mayer s-a impus în faţa lui Souza în şase ore şi 42 de minute cu scorul de 7-6 (4), 7-6 (5), 5-7, 5-7, 15-13, după ce a avut 11 mingi de meci. Doar setul cinci a durat două ore şi 30 de minute, notează mediafax.ro.
Meciul dintre Leonardo Mayer şi Joao Souza a fost al patrulea al întâlnirii Argentina - Brazilia, iar scorul general este 2-2. A cincea partidă a întâlnirii, dintre Federico Delbonis şi Thomaz Bellucci, a fost suspendată după primul set, din cauza întunericului. În momentul întreruperii meciului, scorul era 6-3 pentru Delbonis.

Un meci de trei zile

Înaintea meciului de la Buenos Aires, cea mai lungă partidă de simplu din Cupa Davis era cea câştigată de John McEnroe în şase ore şi 22 de minute, în 1982, în faţa lui Mats Wilander.
Recordul celui mai lung meci pe zgură în circuitul ATP a fost stabilit de Fabrice Santoro şi Arnaud Clement în primul tur al ediţiei din 2004 a turneului de la Roland Garros - şase ore şi 33 de minute, în două zile.
Cel mai lung meci de tenis din istorie este în continuare cel câştigat de John Isner în faţa lui Nicolas Mahut la ediţia din 2010 a turneului de la Wimbledon, în 11 ore şi cinci minute, pe parcursul a trei zile.