Meci dramatic în Polivalentă între HC Dunărea şi HC Zalău

• de pe teren nu a lipsit spectacolul • formaţia brăileană a gestionat foarte bine finalul de partidă şi s-a impus cu 31-28 • după evoluţia foarte bună din partida cu AHCM Slobozia, Gabriela Dobre a fost din nou cea mai bună jucătoare de pe teren • pentru HC Dunărea urmează duminică, de la 11.00, partida din campionat cu SCM Rm. Vâlcea

Partida dintre HC Dunărea şi HC zalău a început cu un moment festiv. Preşedintele clubului brăilean George Caranica le-a oferit câte un frumos buchet de flori handbalistelor Cătălina Preda şi Diana Axinte, jucătoare care joi, 16 ianuarie, şi-au sărbătorit ziua de naştere.

Conform aşteptărilor, meciul din şaisprezecimile Cupei României din Polivalenta brăileană s-a ridicat din toate punctele de vedere la statul de derby. Pe ansamblu, partida a fost echilibrată şi cu multe goluri spectaculoase înscrise în ambele porţi. Echilibrul s-a rupt cu 3 minute înainte de final. Iar jucătoarea care a înclinat balanţa în favoarea echipei gazdă a fost portarul Gabriela Dobre. Căpitanul de echipă de la HC Dunărea a avut intervenţii senzaţionale, ultima dintre ele chiar în minutul 57, când a parat o minge aruncată de pe semicerc de Severin. Dobre a avut 10 parade, dar a contribuit şi la câteva goluri, pasele ei fiind fructificate de colege pe contraatac.

HC Dunărea a condus cu 3-1 în minutul 4, după ce au marcat Tiron 2 şi Dmitrovic respectiv Dana Abed Kader, dar HC Zalău a egalat imediat la 3-3. A urmat din nou o desprindere a gazdelor la două goluri, 5-3, în minutul 6, însă din nou formaţia lui Tadici a egalat, 5-5 în minutul 11. Iar două minute mai târziu Vrabie a adus-o pentru prima dată pe HC Zalău în avantaj. Pe rând, ambele formaţii au condus la un gol diferenţă însă de la 12-12, în minutul 27, HC Dunărea a înscris de două ori şi s-a distanţat la 14-12, un decalaj care s-a consemnat pe tabelă şi după primele 30 de minute, 15-13.

Formaţia brăileană a început bine şi repriza secundă astfel că în minutul 36 avea trei goluri avans, 18-15. Dar patru minute mai târziu, după golurile reuşite de Berbece, Popescu şi Şerban tabela consemna din nou egalitatea, 18-18. Kelemen şi Popescu au înscris din nou, iar Zalăul lui Tadici a avut pentru prima dată două goluri avans în această partidă.

Au urmat alte şapte egalităţi, iar de la 28-28 HC Dunărea a marcat de trei ori, perioadă în care Gabriela Dobre a mai avut o paradă salvatoare, şi s-a impus cu 31-28. O victorie care îi asigură echipei brăilene calificarea în optimile competiţiei.

Pentru HC Dunărea au marcat: Marina Dmitrovic 6 goluri, Tamires Morena 5, Alina Czezi 5, Aneta Udriştioiu 5, Elena Dache 3, Nicoleta Safta 3,  Bianca Tiron 3, Claudia Constantinescu 1, iar pentru HC Zalău au înscris: Larisa Şerban  6 goluri, Aura Popescu 5, Alexandra Severin 5, Bianca Berbece 3, Gabriela Vrabie 3, Andreea Mihart 2, Dana Abed Kader 1, Diana Nichirean 1, Raluca Kelemen 1, Andreea Tecar 1.

George Caranica: “Partidă de gradul zero cu SCM Rm. Vâlcea”

Duminică, de la ora 11.00, în prima etapă a returului Ligii Florilor HC Dunărea va juca pe teren propriu cu campioana en titre şi lidera la zi a campionatului, SCM Rm. Vâlcea. O altă partidă care se poate ridica la statutul de derby.

Formaţia brăileană vine după două succese, unul în campionat, cel de-al doilea în Cupa României. Iar jucătoarele pregătite de Neven Hrupec au moralul bun înaintea acestei dispute extrem de dificile. Însă, aşa cum s-a întâmplat şi în cele două partide anterioare, publicul poate să fie factorul decisiv şi să conducă formaţia de la Dunăre spre un rezultat pozitiv. Nu fac parte din lot în continuare portarul Elena Şerban şi Diana Axinte, ambele fiind accidentate.

“Este o partidă de gradul zero cu un mare impact emoţional şi de clasament. Mobilizarea handbalistelor noastre este la cote maxime pentru acest meci. Sperăm că inimosul public brăilean va fi la înălţimea acestui eveniment de excepţie”, ne-a declarat George Caranica, preşedintele clubului HC Dunărea.