Meci de Liga a III-a la Tudor Vladimirescu

Cu toate că vremea a fost potrivnică, mulţi iubitori de fotbal din Tudor Vladimirescu şi din localităţile învecinate au ţinut să asiste la derby-ul etapei a 20-a a Ligii a IV-a. Iar meciul nu numai că s-a ridicat la statulul de derby, ci a fost unul spectaculos, asemănător ca valoare cu cele din cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Arbitrajul brigăzii formate din Ionuţ Smeu, Ionuţ Vlad, Raul Perianu a fost impecabil. Preşedintele AJF, Laurenţiu Vărgatu, a fost de asemenea prezent la Tudor Vladimirescu. Organizarea asigurată de primarul Vasile Constantin a fost ireproşabilă, iar în teren a primat fair play-ul. Cele două echipe au fost preocupate de fotbal, iar ocaziile de gol au alternat la cele două porţi. ACS Viitorul Însurăţei a dominat teritorial în prima repriză şi a condus cu 1-0 la pauză graţie golului marcat de Banciu în minutul 25. În repriza a doua s-au inversat rolurile. "Pandurii" din Tudor Vladimirescu au dictat ritmul partidei, iar lidera a mizat doar pe cartea contraatacului. La trei minute de la reluare gazdele au restabilit egalitatea prin Jianu şi partida era relansată. Coordonaţi de pe margine de Viorel Cosma, "Pandurii" au ratat câteva situaţii de gol, dar au reuşit să treacă în avantaj în minutul 71, după golul marcat de Iordache. ACS Viitorul Însurăţei s-a aruncat cu tot efectivul spre careul advers pentru a marca golul egalizator, însă elevii lui Marian Stăvărache nu au mai reuşit înscrie şi au suferit prima înfrângere din acest campionat. "Pandurii" din Tudor Vladimirescu ar fi putut să se impună la un scor mult mai sever însă şi aşa ei au reintrat în cursa pentru primul loc. Victoria Old Boys s-a impus la limită, 4-3 în partida de pe teren propriu cu Avântul Mircea Vodă însă gazdele au folosit un jucător în stare de suspendare şi partida a fost omologată cu scorul de 3-0 pentru echipa vizitatoare. Pe teren propriu Victoria Traian s-a impus cu 1-0 în partida cu Viitorul Ianca, dar oaspeţii au ratat un penalty.
După etapa a 20-a ACS Viitorul Însurăţei a rămas cu 57 de puncte, pe locul al doilea se află Victoria Traian 46 puncte iar pe al treilea Pandurii Tudor Vladimirescu 43 puncte.