Meci cu scandal de arbitraj în Liga Campionilor

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei engleze Manchester City, marţi seara, chiar pe Etihad Stadium, în prima manşă a optimilor, potivit agerpres.ro.
După o primă repriză cu puţine situaţii clare de gol, în care echipele s-au anulat reciproc, Barca s-a desprins în debutul reprizei secunde, când argentinianul Demichelis l-a faultat pe compatriotul său Leo Messi (foto) la limita careului, în postură de ultim apărător, iar arbitrul a dictat atât eliminare, cât şi penalty pentru oaspeţi, transformat de Messi (54).
City, la care portarul român Costel Pantilimon a fost rezervă, a forţat egalarea, chiar în inferioritate numerică, şi a fost periculoasă în câteva rânduri, în vreme ce Barca a încercat să dea lovitura pe contre, lucru reuşit în ultimele minute, când Dani Alves a trimis pe sub portarul Hart (90).

Pellegrini îl acuză pe arbitru că a decis rezultatul meciului

Antrenorul echipei Manchester City, Manuel Pellegrini, l-a acuzat pe arbitrul suedez Jonas Eriksson că a decis rezultatul meciului pierdut de formaţia sa în faţa FC Barcelona, dictând nejustificat un penalti.
"Arbitrul a decis rezultatul meciului şi eu i-am spus asta. Înaintea acelui penalti, a fost un fault asupra lui Navas şi era la trei metri de fază. În plus, faultul (n.r. - de la penalti) a fost în afara careului", a declarat tehnicianul chilian, citat de mediafax.ro.
"Meciul a fost foarte echilibrat, cele două echipe au avut ocazii de a marca. Dar înaintea penaltiului, Barca nu a avut niciuna", a spus Pellegrini.
El a precizat că a simiţit de la început că suedezul nu este imparţial, fiind de părere că Eriksson nu ar fi trebuit delelgat la acest meci.
"Pentru o partidă de o asemenea importanţă, nu ştiu dacă a fost o idee bună să delegi un arbitru suedez. Există în Europa ţări care contează în fotbal mai mult decât Suedia. Acest tip de meciuri cere arbitri mai experimentaţi. Delegarea unui arbitru care a greşit împotriva Barcelonei anul trecut, în optimi, a fost o eroare. El a greşit la meciul cu AC Milan faţă de Barcelona, iar acum şi-a reparat greşeala", a explicat Pellegrini.

Leverkusen, spulberată de PSG

Într-un alt meci din Liga Campionilor, PSG a surclasat pe Bayer Leverkusen cu scorul de 4-0, chiar pe BayArena, şi a făcut un mare pas spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.
Campioana Franţei a deschis scorul rapid, prin Matuidi (3), iar Ibrahimovic (foto) l-a majorat din penalty, tot suedezul reuşind un gol de kinogramă, un trasor în vinclul porţii germane, în min. 42. PSG a parafat succesul printr-un nou gol de senzaţie, marcat în finalul partidei de Yohan Cabaye (88).
În aceste condiţii, returul din data de 12 martie, de pe Parc des Princes, pare o simplă formalitate pentru echipa antrenată de Laurent Blanc.