Luceafărul Brăila pe trei la Tomis Challenge Cup 2007

• echipa antrenată de Marius Coman a fost la un pas de finala mare

La ediţia din acest an a turneului de fotbal organizat de Academia de Fotbal Farul Constanţa, “Tomis Challenge Cup 2007”, competiţie rezervată fotbaliştilor născuţi în 2007 şi mai mici, Luceafărul Brăila s-a clasat pe locul al treilea. În grupă, echipa antrenată Marius Coman a câştigat cu 10-1 partida cu ACS Ilie Oană, apoi a dispus cu 3-1 de Junior Berceni, iar în ultimul meci a pierdut cu 2-1, după ce a condus cu 1-0, în faţa câştigătoarei turneului, Farul Constanţa. În semifinale, Luceafărul Brăila a pierdut cu 2-0 meciul cu Metalosport Galaţi. A fost  o partidă bună făcută de elevii lui Marius Coman însă brăilenii au ţintit barele în două rânduri şi au avut multe situaţii de unu la unu cu portarul gălăţean pe care le-au ratat.

În finala mică, formaţia brăileană s-a impus cu 3-0 în faţa echipei  Atletico Madrid Bucureşti, astfel că Luceafărul a încheiat turneul pe poziţia a treia.

“A fost un turneu reuşit, în care fotbaliştii noastri au avut evoluţii foarte bune. În grupă, am câştigat două partide şi am fost la un pas de a realiza un rezultat pozitiv şi în partida cu câştigătoarea competiţiei. Puteam accede în finala mare însă în semifinale, deşi am avut o evoluţie bună, am ratat enorm de mult şi am ratat şansa de a ne lupta pentru trofeul pus în joc. Locul al treilea este unul bun, consider eu, copiii au avut şansa de a juca în compania unor echipe bune şi au mai acumulat ceva experienţă competiţională”, a declarat antrenorul Marius Coman.

Lotul echipei Luceafărul: Valentin Frăţilă, Andrei Nazâru, Claudiu Cimpoiescu, Andrei Olteanu, Mario Constantin, Darius Timar, Robert Roman, Marius Popoviciu, Matei Ionescu, Mario Mareş, Auraş Paraleu, Victor Ţăranu, Ştefan Ardeleanu.