LPS Brăila s-a calificat la turneul Valoare la handbal junioare I

• succesul formației brăilene s-a conturat după victoria, 34-31, din partida cu CSS1 Constanța

LPS Brăila revine în handbalul feminin cu o calificare în grupa Valoare a Campionatului Național rezervat junioarelor I.

Această calificare vine după ce formația brăileană, pregătită de profesorii Viorel Alexandru și Eugen Jelesneac, a câștigat 34-31 partida decisivă cu CSS1 Constanța.

Meciul a fost viu disputat și cu două reprize diametral opuse. În primul act al disputei, după un start de partidă echilibrat, LPS Brăila s-a desprins la 12-7 în minutul 17, iar la pauză a avut șase goluri avans, 18-12.

Constănțencele și-au ridicat nivelul tehnic în repriza a doua, însă LPS Brăila a evoluat pragmatic și a obținut o victorie meritată, cu 34-31.

Ana Maria Cocianu, handbalistă în clasa a XI-a la LPS Brăila, dar care evoluează și în echipa de tineret de la HC Dunărea, a fost golghetera meciului, cu 14 goluri. Alte jucătoare care sunt și în lotul echipei de tineret, Camnasio și Grigore, au pus umărul la acest succes.

La Brăila, handbalul feminin este foarte bine reprezentat în Liga Florilor și în Campionatul Național de tineret de HC Dunărea, acum a venit rândul echipei de junioare I să se înscrie pe drumul performanței, iar viitorul formației de senioare pare unul sigur.

“Jucătoarele care sunt eleve la LPS Brăila dar fac parte și din echipa de tineret de la HC Dunărea au adus o plus valoare formației noastre de junioare I”, ne-a declarat profesorul Viorel Alexandru.

Pentru LPS Brăila au marcat: Ana Maria Cocianu 14 goluri, Teodora Alexia Grigore 5, Cătălina Georgiana Popescu 4, Morena Andreea Camnasio 4, Ana Maria Dumitrașcu 3, Maria Bianca Mototolea 2, Ana Maria Munteanu 2. Din lotul echipei brăilene care a reușit această performanță mai fac parte Edith Bălășoiu, Iulia Andra Popoacă, Ștefania Andrada Manole, Dora Andra Adriana Bibicu, Roxana Milea, Ana Maria Andreea Albu, Ștefania Andra Istrate, Alexandra Horneț, Simona Andrada Andrei.