LPS Brăila a predat o lecţie de handbal la Vaslui

• junioarele I s-au impus la scor, 47-20, la LPS Vaslui •  Iulia Sava şi Diana Gaşpar au fost principalele marcatoare ale formaţiei brăilene

Handbalistele juniore I de la LPS Brăila au început cu dreptul activitatea competiţională în grupa valorică 1 a Campionatului Naţional. Jucătoarele pregătite de profesorii Cristian Preda şi Eugen Jelesneac au predat o lecţie de handbal la LPS Vaslui, unde s-au impus la scor, 47-20, după ce la pauză au condus cu 24-9.

LPS Brăila a marcat primul gol prin Diana Gaşpar, iar atacurile formaţiei vizitatoare s-au soldat aproape de fiecare dată cu gol, astfel că, în minutul 15, gruparea de la Dunăre conducea deja la o diferenţă liniştitoare, 11-4. Brăilencele şi-au mărit avantajul la 16-6 în minutul 21, iar după primle 30 de minute conduceau detaşat, 24-9.

Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu iar decalajul dintre LPS Brăila şi LPS Vaslui s-a mărit la 31-10 în mintul 39 apoi la 46-18 în minutul 58. În final formaţia brăileană s-a impus la o diferenţă de 27 de goluri, 47-20.

Doar portarii Ana Maria Micu şi Alexandra Perianu nu şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor în această partidă. Pentru LPS Brăila au marcat Iulia Sava 8 goluri, Diana Gaşpar 8, Laura Surdu 7, Alexandra Vrabie 6, Anca Chirică 6, Adelina Iordache 4, Alexandra Oprea 3, Iasmina Ichim 2, Mirabela Coteţ 2, Ana Stan 1.

În etapa a II-a a grupei valorice 1, LPS Brăila va juca, miercuri, 30 ianuarie, în deplasare, cu CSM Galaţi.