Liga I, etapa 4 - Unirea Urziceni-FC Timişoara 0-0

Unirea Urziceni: Arlauskis - Maftei, Epaminonda, Fernandes, Brandan - Ricardo- Frunză, Pădureţu (Dănălache 87), Apostol (Todoran 80), Rusescu (Semedo 62) - Bilaşco. Antrenor: Dan Petrescu.
FC Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artiom Karamian - Alexa, Bourceanu - Stancu, Cl. Ionescu (Goga 77), Arman Karamian - G. Bucur (Borbely 90). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Cartonaşe galbene: Apostol 57 / Cisovsky 33, Arman Karamian 33, Alexa 39, 84, Cl. Ionescu 64, Bucur 67
Cartonaş roşu: Alexa 84
Arbitri: Alexandru Deaconu - Dragoş Iliescu, Adrian Ghinguleac
Stadion: Tineretului; Spectatori: 4.000
În minutul 15, gazdele au ratat prima ocazie importantă când un şut trimis de Brandan a fost deviat uşor de un adversar şi a trecut prin faţa porţii lui Pantilimon, după care a ieşit în aut de poartă.
Două minute mai târziu, timişorenii au introdus mingea în poarta lui Arlauskis, dar Arman Karamian a trimis cu capul din poartă din ofsaind, iar golul a fost anulat.
Jucătorii timişoreni au purtat banderole albe pentru a protesta că arbitrul Alexandru Deaconu a fost desemnat să conducă acest meci.
Semedo a debutat la echipa din Urziceni, la o zi după ce a fost prezentat oficial de formaţia antrenată de Petrescu.
De partea cealaltă, mijlocaşul Claudiu Ionescu a jucat pentru prima dată titular în acest campionat.
În minutul 67, Arlauskis a boxat cu greu un şut al lui Arman Karamian. Cu câteva minute mai devreme, Claudiu Ionescu îşi trecuse şi el în cont o ratare, după ce a trimis din 6 metri peste poartă.

Ioan Ovidiu Sabău: "Este cel mai bun joc de când sunt eu la Timişoara"

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, s-a declarat mulţumit de evoluţia jucătorilor săi cu Unirea Urziceni, apreciind că echipa a făcut cel mai bun meci de când a preluat el banca tehnică.
"Este un meci care pe mine mă mulţumeşte. Este cel mai bun joc de când sunt eu la Timişoara. Am avut posesie foarte bună, ocazii mari, iar portarul Unirii a prins o zi bună. Am obţinut doar un punct, dar meritam să câştigăm. Mă nemulţumeşte rezultatul", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, sâmbătă, după meciul Unirea Urziceni-FC Timişoara, scor 1-1.
Contrar opiniei patronului echipei, Sabău s-a declarat mulţumit de prestaţia fluieraşilor. "Arbitrajul a fost foarte bun şi mă bucur. Când arbitrii greşesc, să plătească, dar acest meci a arătat că şi cei români au valoare", a opinat tehnicianul, refuzând totodată să comenteze faptul că Marian Iancu le-a cerut jucătorilor să poarte banderole, în semn de protest faţă de delegarea centralului Alexandru Deaconu.