Liga campionilor: CFR Cluj a trecut ca acceleratul prin Basel

Formaţia CFR Cluj a învins pe FC Basel cu scorul de 2-1 (0-1), marţi seara, pe stadionul St. Jakob-Park, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal. Campioana Elveţiei a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Marco Streller (44), dar CFR a întors rezultatul în numai câteva minute în repriza secundă, graţie ''dublei'' reuşite de senegalezul Moudou Sogou (66, 71), care a mai avut o bară şi o ocazie uriaşă pe final.
Gazdele au început tare şi în chiar primul minut de joc au existat circumstanţe de penalty la o intervenţie a lui Rada la Streller în careul clujenilor. Basel a dominat debutul jocului şi a mai avut ocazii bune de gol, prin Streller (14), care a reluat cu capul alături de poartă, şi Degen (23), blocat de Felgueiras. CFR a răspuns prin două şuturi din afara careului, expediate de Sougou (10) şi Godemeche (25), la care s-a remarcat Sommer.
Stocker a fost şi el aproape de gol (30), la o ieşire neinspirată a lui Felgueiras, după care Kapetanos a irosit cea mai mare ocazie a clujenilor, dar a tras peste poartă din careu (42).
Basel a deschis scorul după un corner eronat acordat, în min. 44, prin Streller, care a reluat din voleu de la 8 metri de poarta lui Felgueiras.
La reluare, CFR a avut prima şansă de gol, dar Kapetanos nu a ajuns la mingea trimisă în careu de Cadu (47). Peste doar un minut, Felgueiras a avut două intervenţii excelente în faţa lui Stocker şi a lui Streller (48).
CFR a reuşit egalarea în min. 66, prin Modou Sougou, la capătul unui contraatac rapid, după o pasă excelentă a lui Bastos. Basel a revenit în ofensivă şi Streller a fost periculos în min. 68, când reluarea sa cu capul a fost respinsă din faţa porţii de către Cadu.
Echipa lui Andone a preluat conducerea în min. 71, când Mureşan l-a găsit foarte bine pe Sougou, iar senegalezul l-a executat pe Sommer cu un şut sub transversală.
Basel a căutat egalarea, iar Salah (74) a fost găsit bine în careu, dar Felgueiras a fost la post la voleul egipteanului. Streller a trimis mingea cu capul, dar portarul CFR-ului nu a avut emoţii (75). Fabian Frei a tras pe lângă poartă (84), după care CFR a fost aproape să tranşeze disputa, însă Sougou a trimis în bară centrarea lui Nicoară, la capătul unui contraatac tăios (85).
Ultima ocazie a gazdelor a fost creată de Salah, care l-a găsit bine pe Al. Frei în careu (90), dar acesta nu a reuşit să controleze balonul şi Felgueiras a reţinut. Totuşi, Sougou a ratat iar o ocazie imensă în prelungiri, când l-a luat la ţintă pe Sommer (90 plus 6).
CFR a reuşit o victorie foarte preţioasă şi a făcut un pas mare spre grupele Ligii Campionilor, partida revanşă fiind programată în data de 28 august, pe stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu''.
CFR s-a mai confruntat cu Basel în ediţia 2010-2011 a grupelor Ligii Campionilor, câştigând cu 2-1 în Gruia şi pierzând cu 0-1 la Basel. În ediţia trecută a competiţiei, FC Basel a câştigat ambele meciuri cu Oţelul Galaţi, 2-1 în Elveţia şi 3-2 la Bucureşti.

Cadu: Va fi foarte greu şi la Cluj

Căpitanul formaţiei CFR Cluj, Ricardo Cadu, a declarat, marţi seară, că victoria din partida cu FC Basel esta una foarte mare şi a subliniat că în prima repriză clujenii au intrat timizi şi cu frică să nu primească gol. "Este o victorie foarte mare, mai e un meci, va fi foarte greu la noi, FC Basel e o echipă foarte bună. În prima rrepriză am intrat timzi, cu frică să nu primim gol, dar apoi ne-am revenit. Imediat după golul lor a fost pauză, am venit în vestiar şi ne-am zis că nu e nimic pierdut. Echipa a făcut un meci foarte bun, dacă tot aşa jucăm, putem merge mai departe. Mai sunt 90 de minute, în fotbal se poate întâmpla orice", a spus Cadu la Digisport.
La rândul său, tehnicianul CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat că victoria cu FC Basel nu înseamnă nimic dacă nu se câştigă şi peste o săptămână în România.
"A fost un meci bun, când înscrii două goluri înseamnă mult, nu suntem calificaţi, trebuie să rămânem concentraţi, în fotbal totul se poate dărâma în câteva secunde. Am avut şi noroc, ei au avut ocazii bune, s-a respectat ce le-am spus, s-au făcut şi greşeli, am avut şansă. Ei au jucători buni de tot, domină fotbalul elveţian de ani de zile. Victoria nu înseamnă nimic dacă nu câştigăm la Cluj. Acasă o să încercăm să mergem ei peste ei, să le dăm goluri. M-a impresionat egipteanul Salah, probabil va ajunge mare jucător. Le doresc succes şi celorlalte trei echipe angrenate în cupele europene, ar fi foarte bine să avem patru formaţii în grupe ", a afirmat Andone la Dolce Sport.

Antrenorul FC Basel: „Meci bun, rezultat prost"

"Am arătat multă dorinţă, dar nu am fost răsplătiţi. Am alergat mult timp după un rezultat pozitiv, dar nu am reuşit, echipa mai eficientă a câştigat. În fotbal erorile se plătesc, iar noi am comis câteva care ne-au costat. Echipa mea a încercat de la început până la sfârşit. Am făcut un meci bun şi am obţinut un rezultat prost. Nu trebuie să ne descurajăm, mai este un meci, ne-am creat o mulţime de şanse în faţa unui adversar defensiv. Acest lucru ne dă speranţe pentru partida de la Cluj. Acum nu am fost recompensaţi pentru risipa noastră de energie, dar poate că săptămâna viitoare va fi altfel", a declarat, la rândul său, Heiko Vogel, citat de cotidianul elveţian Basler Zeitung.