Junioarele de la HC Dunărea au câștigat la scor, 38-20, la CSM Târgu Jiu

• după al doilea succes consecutiv în deplasare, formația brăileană se află pe locul secund în clasament • în runda a 3-a în Polivalentă se va disputa primul derby al turului: HC Dunărea – Dacia Mioveni

Echipa de tineret a clubului HC Dunărea, pregătită de profesorii Cristian Preda și Carmen Buceschi, a bifat cel de-al doilea succes la scor din acest tur de campionat, 38-20, tot în deplasare, de data aceasta la CSM Târgu Jiu.

Meciul a fost echilibrat doar în primul sfert de oră. În primul minut s-au înscris patru goluri. Bucă a deschis scorul pentru gazde, Iordache a egalat, 1-1, formația din Târgu Jiu s-a distanțat la 2-1, după golul marcat de Ancuța, dar imediat s-a restabilit egalitatea, 2-2, grație golului înscris de Raluca Neacșu. Au urmat trei egalități, ultima la 5-5 în minutul 8, după care HC Dunărea a marcat prin Gavrilă și a preluat conducerea, 6-5. Decalajul dintre cele două combatante s-a mărit la trei goluri, 8-5, în favoarea echipei vizitatoare după golurile semnate de Mihăilă și Raicea.

Formația brăileană a controlat jocul și a condus în permanență la trei-patru goluri până la pauză, iar după primele 30 de minute HC Dunărea conducea cu 16-11.

Repriza a doua a fost la discreția echipei oaspete. Formația coordonată de Preda și Carmen Buceschi s-a distanțat treptat de adversara sa, a condus cu 27-15 în minutul 46, iar la final s-a impus cu 38-20.

HC Dunărea a acumulat 6 puncte și se află pe locul al 2-lea după CSM București care are un golaveraj superior.

În etapa următoare avem un derby în Polivalentă, HC Dunărea - Dacia Mioveni, echipă aflată pe poziția a treia a clasamentului tot cu 6 puncte.

Pentru HC Dunărea au marcat: Daria Mihăilă 8 goluri, Ana Maria Gavrilă 7, Beatrice Raicea 7, Teodora Ababei 4, Bianca Neacșu 3,Georgiana Iorga 3, Andreea Mici 2, Alexia Grigore 1, Laura Surdu 1, Adelina Iordache 1, Maria David 1.