Joc anost, remiză echitabilă

Fiind un meci cu miză pentru ambele combatante, nimeni nu se aştepta la ceva spectaculos, dar măcar la câteva faze de fotbal adevărat, da. Însă, după un joc anost, scorul a fost acelaşi ca la începutul partidei, 0-0. CF Brăila a ieşit matematic din cursa pentru play off, Gloria Buzău, cu toate că a evoluat un sfert de oră în superioritate numerică, a ratat şansa de a urca pe locul al şaselea şi probabil că va ajunge tot în turneul play out, unde deocamdată are avantaj în faţa brăilenilor.
Prima situaţie de poartă a aparţinut gazdelor, dar Laurenţiu Ivan (min. 18) l-a blocat pe Bobe. Patru minute mai târziu, Claudiu Ionescu a şutat prea slab de la marginea careului mare pentru a-i crea probleme lui Stoicescu. Finalul de repriză a aparţinut gazdelor. Andrei Puşcaşu (min. 44) a trimis mingea pe lângă poartă, iar la faza următoare Comănescu a scos mingea de sub transversală, la şutul de la 30 de metri al lui Bogdan Dumitru.
Nici în partea a doua a meciului nimeni nu a riscat. S-a jucat prudent, iar ocaziile de poartă au fost la fel de rare ca şi în prima parte. Cu toate că din minutul 76 a evoluat cu un jucător mai puţin, Petean fiind eliminat după ce a văzut cel de-al doilea cartonaş galben, CF Brăila ar fi putut marca, dar nimeni nu a înţeles ce a vrut să facă Adrian Câmpeanu, după ce a primit o pasă ideală de la Frunză. În cel de-al treilea minut de prelungire a reprizei a doua Moise a şutat la poartă, Comănescu a scăpat mingea din mână şi apoi s-a ciocnit de jucătorul buzoian, însă cu toate că gazdele au cerut penalty, arbitrul de centru a considerat că fotbalistul gazdelor a simulat şi a lăsat jocul să continue.
După această remiză CF Brăila se află pe locul al nouălea, iar miercuri, de la ora 17.00, va juca pe teren propriu în compania echipei Unirea Tărlungeni.
CF Brăila: Comănescu - Petean, Spiridon, Ivan, Necoară - Roşu, Ochia, Neagoe (min. 67: Câmpeanu), Frunză - Cl. Ionescu (min. 79: Spătaru), Cazan (min. 67: Iordache).