Irina Begu a dus România la barajul de calificare în Grupa Mondială a FedCup

Echipa de Fed Cup a României a învins, la Galaţi, cu scorul general de 3-2, formaţia Spaniei, după succesul repurtat, aseară, de perechea Irina-Camelia Begu/ Monica Niculescu în faţa cuplului Garbine Muguruza/ Anabel Medina Garrigues, şi s-a calificat în play-off-ul pentru Grupa Mondială. România va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială, în timp ce Spania va evolua în play-off-ul pentru Grupa Mondială II.
Iată cum au decurs "ostilităţile" în cele două zile de tenis de la Galaţi:

1-0

În prima partidă a întâlnirii, sâmbătă, Simona Halep (locul 3 WTA) a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, într-o oră şi zece minute, pe Silvia Soler-Espinosa (67 WTA). Ulterior, Halep a notat pe contul său de Facebook, că ziua de sâmbătă zi va rămâne una deosebită pentru totdeauna şi i-a mulţumit preşedintelui Klaus Iohannis pentru faptul că a fost prezent la Galaţi şi a asistat la primul meci al întâlnirii de Fed Cup România - Spania.

1-1

Tot sâmbătă, jucătoarea Irina-Camelia Begu (locul 34 WTA) a fost învinsă cu scorul de 6-3, 6-2 de Garbine Muguruza (24 WTA). Muguruza s-a impus în faţa lui Begu într-o oră şi 15 minute minute. Begu a plâns după ce a pierdut meciul, spunând că nu a putut să joace cum şi-ar fi dorit din cauza emoţiilor.
"Emoţiile la Fed Cup îşi spun cuvântul. Este alt fel de turneu. Noi suntem obişnuite să jucăm pentru noi. Atunci când joci în faţa publicului tău şi joci pentru România este mai greu", a spus Begu.

1-2

Duminică, Garbine Muguruza a învins-o şi pe Simona Halep cu scorul de 6-4, 6-3, Spania preluând conducerea cu scorul general de 2-1. Simona Halep a mărturisit, în conferinţa de presă de după partida cu Muguruza, că a avut emoţii mari, de care nu se poate detaşa atunci când joacă pentru echipa României, şi că i-a fost rău înainte de meci, "probabil de la tensiune".

2-2

Irina-Camelia Begu a restabilit în cursul zilei de ieri egalitatea, după ce a învins-o pe Silvia Soler-Espinosa, cu 6-2, 6-4. De remarcat că, în primul set, iberica a condus cu 2-1, dar Begu a avut o revenire formidabilă şi a câştigat cinci ghemuri consecutive, încheind setul cu 6-2, în 36 de minute. Apoi, în setul al doilea, iberica a condus cu 4-2, moment în care Begu s-a mobilizat din nou extraordinar şi a reuşit patru ghemuri la rând, obţinând victoria într-o oră şi 24 de minute.

3-2

Meciul decisiv s-a disputat aseară pe parcursul a aproape două ore şi jumătate între Irina Begu (49 WTA la dublu)/ Monica Niculescu (44 WTA la dublu) şi Garbine Muguruza (14 WTA la dublu)/ Anabel Medina-Garrigues (27 WTA la dublu). Partida a fost una plină de emoţii, însă scorul a fost favorabil româncelor în cele din urmă: 5-7, 6-3, 6-2.

În play-off, România ar putea întâlni una dintre echipele: Italia, Polonia, Australia, Canada.