Ionuţ Huţu a fost jucătorul derby-ului de la Chiscani

Conform aşteptărilor, meciul de la Chiscani în care lidera, Sportul, a întâlnit pe Viitorul Ianca, s-a ridicat la nivelul unui derby. Partida a avut ritm şi multe ocazii de gol la ambele porţi. Rezervă la începutul întâlnirii, mijlocaşul echipei Sportul, Ionuţ Huţu, a intrat în teren în minutul 25 iar şapte minute mai târziu, lansat pe contraatac, a marcat primul gol al gazdelor, unul însă cu largul concurs al portarului formaţiei vizitatoare, Constantin Baltag. Până la intrarea lui Huţu echipa care a dominat teritorial a fost Viitorul Ianca, numai că Irimia (min. 13), după o ieşire inoportună a portarului Ghighimoc şi atacanţii echipei Viitorul nu s-au aflat în cea mai bună zi a lor. După deschiderea scorului Sportul Chiscani ar fi putut să se distanţeze pe tabela de marcaj însă Liviu Boariu şi Vali Durbacă au ratat din situaţii foarte bune. De menţionat faptul că şi coordonatorul de joc al gazdelor, Andrei Crăciun şi-a trecut numele pe lista ratărilor în prima repriză. La zece minute de la reluare, Liviu Boariu a irosit o altă mare şansă de gol pentru gruparea din Chiscani. Treptat, Viitorul Ianca a pus stăpânire pe mijlocul terenului şi a avut două mari şanse de a egala, la şuturile lui Bratosin şi Iacob numai că portarul Filip Ghighimoc a fost de neînvins. Presunea la poarta lui Ghighimoc a crescut iar la o acţiune de atac a oaspeţilor L. Boariu l-a scăpat din marcaj pe Stanciu iar jucătorul oaspeţilor a restabilit egalitatea, 1-1, în minutul 75. Ultimul sfert de oră a fost la discreţia gazdelor. Elevii lui Georgel Pascu s-au masat în jumătatea adversă şi după câteva ratări au reuşit golul victoriei. Huţu s-a distrat cu flancul stâng al apărării oaspeţilor, i-a pasat în faţa porţii lui Vali Durbacă, atacantul a prelungit mingea până la Andrei Crăciun şi căpitanul gazdelor a trimis-o în vinclul porţii lui Baltag. Un eurogol după o acţiune care a făcut şah mat defensiva echipei Viitorul Ianca. Sportul Chiscani a câştigat meritat derby-ul cu Viitorul Ianca şi a bifat al 13-lea succes consecutiv din acest sezon competiţional.

Partida de la Chiscani a fost impecabil arbitrată de Marius Marchidanu, Răzvan Chiriac şi Cosmin Ilie.
Cu mai multe amănunte despre etapa a 13-a revenim în ediţia de mâine.