INFOMAR Brăila, locul I pe echipe

În urmă cu câteva zile, la Brăila s-a desfăşurat etapa a 3-a a Campionatului Naţional de îndemânare auto şi ca de obicei, la astfel de competiţii brăilenii şi-au tăiat partea leului.
La grupa A1, unde au concurat automobiliştii avansaţi cu motoare de până la 1600 cmc Răzvan Popa s-a clasat pe locul al doilea, iar la grupa A2 locul întâi i-a revenit reprezentantului gazdelor, Ionel Chesaru. Tot la această secţiune, Valentin Nemţanu a ocupat poziţia a patra. La debutanţi, Costel Fasolca s-a impus la grupa D2 iar Cezar Mocanu s-a clasat pe locul al treilea la D1. Mihaela Negulescu a câştigat grupa Femina, iar la grupa maşini istorice Valentin Nemţanu, pe un BMW 316 şi-a adjudecat poziţia a treia.
Cu 81 de puncte acumulate INFOMAR Brăila a ocupat locul întâi pe echipe. Brăilenii au punctat şi în clasamentul general - open, unde Ionel Chesaru a fost cel mai bun automobilist.
În deschiderea competiţiei a avut loc un raliu de casă pentru echipaje de familie cu navigatori cu vârsta până în 16 ani.
"Pentru că anul trecut organizarea de la Brăila a fost apreciată atât de participanţi, cât şi de conducătorii federaţiei de specialitate, organizatorii Campionatului Naţional de îndemânare auto ne-au făcut onoarea de a ne încredinţa şi în 2014 organizarea unei etape. Un bun prilej pentru automobiliştii brăileni înscrişi în competiţie de a face lobby acestei discipline sportive şi cum pe margine au asistat mulţi spectatori sper ca numărul celor care vor dori să participe la raliuri de îndemânare sau tehnico aplicative să crească de la an la an", a declarat Valentin Nemţanu.