HCM Baia Mare s-a impus la pas, 30-21, în partida cu HC Dunărea

Miercuri, în partida de pe teren propriu cu HCM Baia Mare, campioana en titre a României, formaţia brăileană a evoluat în aceeaşi notă de apatie ca în disputa de sub Tâmpa. Niciuna dintre elevele Alexandrinei Soare nu au strălucit în acest joc iar spectatorii au plecat dezamăgiţi de la Sala Polivalentă, nu din cauza înfrângerii favoritelor lor ci din cauza felului dezamăgitor prin care brăilencele au înţeles să abordeze acest joc. În sezonul trecut întâlnirea de la Brăila dintre HC Dunărea şi HCM Baia Mare s-a ridicat la nivelul unui meci derby, acum partida a fost la discreţia formaţiei băimărene. Echipa vizitatoare a avut un start de meci perfect şi în minutul 10 conducea deja cu 7-1. Brăilencele în schimb au evoluat slab, Farcău a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 3 dar tot ea a înscris pentru gazde pentru prima dată în minutul 7, iar golul al doilea al gazdelor a venit abia în minutul 11 şi a fost realizat de Safta. Moldovan a irosit şi ea o aruncare de la 7 metri , la faza următoare brăileanca a fost imitată de Davidenko iar cu patru minute înainte de finalul primei reprize Elisei a marcat al 16-lea gol al formaţiei vizitatoare şi a stabilit cel mai mare decalaj dintre cele două combatante din primele 30 de minute, 16-7 pentru HCM Baia Mare.
La trei minute de la reluare HC Dunărea s-a apropiat la patru lungimi de adversara sa însă a fost doar un foc de paie. Costică Buceschi a rulat toate jucătoarele trecute pe raportul de joc iar HC Baia Mare a defilat în faţa brăilencelor. În ultimul minut de joc al părţii secunde băimărencele aveau un avans de zece goluri, 30-20 însă la faza următoare Moldovan a înscris ultimul gol al partidei şi formaţia oaspete s-a impus la nouă lungimi, 30-21 în faţa unei echipe brăilene ale cărei jucătoare au evoluat foarte slab şi care au făcut din nou nenumărate greşeli neforţate. Handbalistele de la HCM Baia Mare au rămas la Brăila iar joi au plecat spre Bucureşti de unde au decolat spre Metz. Sâmbătă de la ora 17.00, în etapa a doua a Ligii Campionilor, HCM Baia Mare va evolua în compania campioanei Franţei, Metz Handball.

Pentru Dunărea au marcat Horjea 7 goluri, Farcău 5, Moldovan 5, Boldyreva 2, Safta 1, Irimia 1, iar pentru HCM Baia Mare, Elisei 6 goluri, Marin 4, Makeeva 4, Buceschi 3, Do Nascimento 3, Lobach 3, Gjeorgjievska 2, Szucs 2, Herrem 2, Tiron 1.