HC Dunarea s-a calificat in turul al patrulea al Challenge Cup

Partida tur din cadrul mansei a treia a Challenge Cup dintre HC Dunarea si ZRK Ljubuski a fost la discretia brailencelor.
In fata unei formatii foarte tinere, elevele lui Liviu Paraschiv au condus ostilitatile in teren si pe tabela din primul pina in ultimul minut de joc. HC Dunarea a inceput partida in formula Goldic - Craciun, Tomuleanu, Ruscior, Radovici, Moise, Cucu, iar in ultimul sfert de ora al meciului Vasile a fost introdusa in poarta si ea a avut citeva interventii bune, parind si o aruncare de la 7 m.
Antrenorul brailean le-a mai introdus-o in faza de atac pe Lipan, Luca si Alina Braniste, iar primele doua au avut o prestatie foarte buna reusind impreuna cu Elena Moise sa marcheze 22 goluri, cu doar unul mai putin decit a reusit sa inscrie ZRK Ljubuski in tot meciul. De asemenea, trebuie remarcata evolutia foarte buna in faza de atac a extremei Liliana Craciun, autoare a sase goluri.
Formatia bosniaca s-a apropiat la trei goluri in minutul 20 insa brailencele au apasat pe acceleratie si au plecat la cabine cu un avans de sapte goluri.
Jocul a fost la discretia echipei HC Dunarea si in repriza a doua una in care cei aproximativ 1 500 de spectatori au putut urmari multe faze spectaculoase.
Avantajul gazdelor s-a marit treptat, 25-16 in minutul 40, 29-17 opt minute mai tirziu, iar la finalul meciului tabela indica 36-23 pentru formatia lui Liviu Paraschiv.

Pentru HC Dunarea au marcat Elena Moise 9, Anca Lipan 8, Liliana Craciun 6, Janina Luca 5, Ionela Cucu 3, Oana Chitacu 2, Ramona Ruscior 2, Irina Radovici, iar pentru ZRK Ljubuski, Ina Gudelj 7, Maja Prusina 4, Andreea Prusina 3, Jelena Kekic 3, Klaudja Knezovici 2, Gordana Maric 2, Zanslava Susac 2.

Victorie lejera si in cel de al doilea meci
* duminica, HC Dunarea s-a impus cu 38-14, dar scorul putea fi mult mai mare

Lasind la o parte faptul ca echipa HC Dunarea din turul al treilea, ZRK Ljubuski, a fost una modesta, trebuie remarcat faptul ca handbalistele brailene au redescoperit placerea de a juca.
In mare jucatoarele au respectat sarcinile trasate de antrenorul Liviu Paraschiv, iar acest lucru a fost reliefat de scor, care cu o singura exceptie, cea din minutul 8, a fost in permanenta in favoarea gazdelor.
ZRK Ljubuski a condus cu 4-3 in minutul 8 insa dupa aceea a urmat o serie de 12 goluri inscrise de brailence, printre marcatoare numarindu-se Luca, Alina Braniste, Moise, dar si portarul Goldic.
La pauza a fost 20-6 pentru gazde, iar partea a doua a meciului s-a derulat dupa acelasi scenariu, desi Liviu Paraschiv a rulat tot lotul trecut pe raportul de arbitraj. Astfel ca in repriza a doua printre marcatoare s-au regasit Lipan, Horobet, Moroianu, dar si Tomuleanu care in partea aceasta a meciului a jucat pe post de pivot. Si portarul Carmen Pelin a avut citeva interventii foarte bune lasind sa se intrevada ca oricind poate reprezenta o solutie viabila pentru acest post.
"Sint bucuros ca am reusit sa accedem in faza a patra a competitiei. Am intilnit o adversara modesta, dar ambitioasa, o echipa foarte tinara care probabil ca va avea un cuvint de spus mai tirziu, in fata careia ne-am impus jocul si am cistigat detasat ambele partide. In general sint multumit de evolutia tuturor jucatoarelor cu mentiunea ca la pauza le-am trasat citeva noi sarcini pe care ele nu prea le-au respectat. Oricum, sintem in grafic si acum trebuie sa pregatim meciul de simbata cu Rapid" a declarat, la finalul partidei, Liviu Paraschiv.

In partida retur, disputata duminica dimineata golurile echipei HC Dunarea au fost marcate de Moise 8, Luca 6, Lipan 6, A. Braniste 4, Horobet 3, Cucu 2, Tomuleanu 2, Craciun 2, Moroianu 2, Goldic, Ruscior si Radovici, iar pentru ZRK Ljubuski de Gudelj 7, Mlakic 3, Ristic, Maric, Tomic si Kekic.