HC Dunărea s-a impus la scor, 30-21, la Minaur Baia Mare

• Elena Șerban a avut 11 parade • după acest succes, formația brăileană ocupă locul secund în clasamentul Ligii Florilor

Etapa a 6-a a turului Ligii Florilor a adus cea de a patra victorie pentru HC Dunărea, una la scor, 30-21, în deplasare la Minaur Baia Mare.

Decizia conducerii clubului brăilean de a-l aduce pe banca tehnică pe Jan Leslie a produs declicul mult așteptat, iar gruparea handbalistică coordonată de președintele Adrian Manole a bifat victorii concludente atât în campionat cât și în EHF.

Meciul de la Baia Mare nu a avut istoric.

HC Dunărea a marcat primul gol al partidei prin Kanaval în minutul 3, iar Gonzalez (min. 6) a dublat avantajul formației brăilene. Gazdele au înscris pentru prima dată prin Terciu în minutul 7, însă a fost doar un foc de paie. Echipa brăileană s-a desprins la patru lungimi, 6-2, după golul înscris de Schmelzer în minutul 13 iar, patru minute mai târziu, avea un avans de cinci goluri, 9-4. HC Dunărea a evoluat în continuare foarte precis în ambele faze ale jocului și și-a păstrat un avans liniștitor de patru goluri, acest avantaj regăsindu-se pe tabelă, 15-11, și după primele 30 de minute ale partidei.

Minaur a avut o tresărire de orgoliu în debutul părții secunde și s-a apropiat la un singur gol, 15-14 și 16-15, în minutul 35 însă formația pregătită de Jan Leslie a preluat inițiativa și s-a desprins la șapte goluri, 22-15, în minutul 41, după reușita extremei Araujo, iar în minutul 48 Lupei a dus scorul la 26-17, aceasta fiind cea mai mare diferență dintre cele două combatante.

Decalajul de nouă lungimi, 30-21, în favoarea formației de la Dunăre s-a regăsit pe tabelă și la finalul partidei.

Un rol determinant în acest succes categoric l-a avut, din nou, portarul Elena Șerban care și-a trecut în cont 11 parade în acest meci, ea reușind să pareze și o aruncare de la 7 metri.

După această etapă, HC Dunărea se află pe locul al 2-lea în clasamentul Ligii Florilor.

“Am câștigat meciul, ne-am pregătit bine, am jucat rapid și am avut încredere în tactica noastră. Știam că Baia Mare are o echipă bună și a jucat bine, are tot respectul din partea noastră. În ceea ce privește echipa mea, prima repriză nu a jucat-o așa cum mi-am dorit, a ratat 3-4 goluri și astfel am dat adversarului posibilitatea să înscrie. În repriza a doua lucrurile s-au îmbunătățit, am ales să schimb multe jucătoare și am reușit să rulez tot lotul. Jocul nostru se îmbunătățește de la partidă la partidă și sunt foarte fericit pentru asta”, a declarat Jan Leslie, antrenor principal al echipei HC Dunărea Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat: Araujo 5 goluri, Schmelzer 4, Kanaval 3, Gonzalez 3, Zivkovic 3, Venancio 3, Popa 2, Liscevic 2, Udriștioiu 1, Severin 1, Quintino 1, Mohamed 1, Lupei 1.