HC Dunărea s-a impus la scor, 30-14, în returul cu Valur Reykjavik

* repriza a doua a fost una excelentă făcută de formația brăileană * HC Dunărea va juca în turul al treilea al EHF European League cu Borussia Dortmund

HC Dunărea merge foarte bine atât în campionat cât și în EHF European League. Formația pregătită de Jan Lesie Lund a avut o evoluție foarte bună în returul cu Valur Reykjavik, iar scorul spune acest lucru. HC Dunărea - Valur 30-14.

Gonzalez a schimbat pentru prima dată tabela în favoarea gazdelor, iar HC Dunărea s-a distanțat treptat de adversara sa, astfel că la capătul primului sfert de oră formația pregătită de Jan Lesie Lund avea patru lungimi avans, 8-4.

Handbalistele din Islanda au avut o tresărire de orgoliu și s-au apropiat la două goluri în minutul 23, 9-7, însă HC Dunărea a mai înscris de cinci ori, adversarele o singură dată, astfel că după primele 30 de minute echipa brăileană conducea cu 14-8.

Repriza a doua nu a avut istoric. HC Dunărea a defilat spre un succes la scor. Formația brăileană s-a desprins la 19-11 în minutul 42. A fost apoi o diferență de 13 goluri ba chiar de 16 goluri, 29-13, cu trei minute înainte de finalul partidei. Fiecare combatantă a mai înscris câte o dată, HC Dunărea prin Zivkovic și s-a impus cu 30-14.

La acest succes și-au adus aportul și portarii, Șerban cu 7 intervenții, Trusova cu 6.

În turul al 3-lea al EHF European League, HC Dunărea o va întâlni pe Borussia Dortmund.

Pentru HC Dunărea au marcat: Zivkovic 5 goluri, Gonzalez 4, Araujo 3, Liscevic 3, Balog 3, Quintino 3, Kanaval 2, Lupei 2, Udriștioiu 2, Schmelzer 1, Popa 1, Severin 1.