HC Dunărea s-a impus cu 31-28 în partida cu "U" Neptun Constanţa

Formaţia brăileană a avut un meci mult mai greu decât se aştepta cu Universitatea Neptun Constanţa. Favorite la victorie potrivit calculelor hârtiei, în realitate elevele Alexandrinei Soare au trebuit să se întrebuinţeze serios, ca să câştige partida cu constănţencele. Pe ansamblu a fost un meci echilibrat iar derularea ostilităţilor din prima repriză este mai mult decât elocventă în acest sens. Primul act a fost unul echilibrat, în care ambele formaţii au avut avantaj pe tabela de marcaj. Brăilencele au condus cu 2-0 în debutul întâlnirii însă până la jumătatea primei reprize, formaţia vizitatoare a condus la rândul ei cu cu 6-5 şi 7-6. Astfel că până în minutul 29 HC Dunărea nu a reuşit să se distanţeze la o diferenţă mai mare de două goluri de adversara sa. În ultimul minut de joc Moldovan a înscris şi gazdele au avut un avans de trei lungimi la pauză, 14-11.
În repriza a doua elevele Alexandrinei Soare au avut o mai mare consistenţă în joc iar în minutul 45 aveau un avantaj de şapte goluri, 24-17 şi partida părea jucată. Constănţencele pregătite de Ion Crăciun s-au agăţat de fiecare minge însă brăilencele, cu Alina Horjea în rol de principală marcatoare, au gestionat bine finalul de partidă şi s-au impus cu 31-28.
Următoarea etapă va avea loc pe 19 octombrie, atunci HC Dunărea va juca în deplasare la Corona Braşov.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 10 goluri, Moldovan 6, Perianu 3, Farcău 3, Mitrea 3, Irimia 2, Czeczi 2, Safta 1, Ganichkina 1, iar pentru Universitatea Neptun Constanţa au înscris Enescu 10, Tamaş 9, Nan 6, Bokarici 1, Marginean 1, Orşivschi 1.