HC Dunărea s-a calificat în Final Four-ul Cupei României la handbal

Miercuri, HC Dunărea, fără Ada Moldovan, care a fost declarată jucătoare liberă de contract şi Adina Brot, care este însărcinată, a dispus cu 28-21 de CSM Unirea Slobozia şi s-a calificat în Final Four-ul Cupei României la handbal feminin. Partida a avut istoric doar în primele 18 minute, perioadă în care formaţia vizitatoare a reuşit să conducă în trei rânduri cu 5-2, 6-3 şi 10-9. Finalul primei reprize a fost controlat de echipa brăileană, astfel că la pauză gruparea de la Dunăre avea un avans de trei goluri, 15-12.

Partea a doua a disputei a fost la discreţia elevelor lui Costică Buceschi. HC Dunărea şi-a creat un avans de opt goluri, 22-15, în minutul 42 şi s-a impus în final cu 28-21. Săptămâna viitoare HC Dunărea va participa la Cluj la Final Four-ul Cupei României, însă indiferent de rezultatele pe care le va obţine acolo, este calificată în cupele europene.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 7 goluri, Czeczi 5, Orşivschi 5, Tiron 4, Pârvuţ 2, Irimia 2, Obedeanu 1, Zamfirescu 1, Eşanu 1, iar pentru CSM Unirea Slobozia au înscris Predoi 6 goluri, Dăscălete 4, Enescu 4, Ostase 3, Băcăoanu 2, Ivan 2.