HC Dunărea a pierdut la un gol, 24-25, la Gloria Bistrița-Năsăud

* formația brăileană a condus cu 14-13 la pauză * “A fost un meci foarte greu, unul pe care, din păcate, l-am pierdut nu numai din vina noastră”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi

HC Dunărea a pierdut la un gol diferență în etapa a 7-a a Ligii Florilor, la Gloria Bistrița-Năsăud, după un meci echilibrat, la finalul căruia Costică Buceschi a lăsat să se înțeleagă că în România nu s-a schimbat nimic în ceea ce privește arbitrajul, cu toate că la cârma FRH este un alt președinte.

Partida a fost una interesantă, cu răsturnări de scor, în care totuși Gloria a fost echipa mai lucidă în teren pe final de meci. Elena Șerban a făcut din nou un meci bun în poarta echipei brăilene, ea reușind nu mai puțin de 13 intervenții în acest joc.

Intențiile ofensive ale celor două echipe s-au văzut încă din startul primei reprize, pentru că în primele 2 minute s-au marcat 4 goluri. Schmelzer a înscris pentru HC Dunărea, Pristavița a egalat, apoi Lavko a adus din nou în avantaj echipa vizitatoare. Fostul pivot al echipei de la Dunăre, Tamires, a transformat o aruncare de la 7 metri și, în minutul 2, scorul era egal, 2-2. Gloria Bistrița s-a distanțat prima dată la două goluri, 5-3, în minutul 9, după reușita jucătoarei Pasavec dar scorul a redevenit egal, 7-7, în minutul 16. Echipa gazdă a mai condus la două goluri în două rânduri, 9-7 și 10-8, ultima dată în minutul 20, însă finalul de repriză a aparținut echipei brăilene. De la 11-11, HC Dunărea a marcat de două ori prin Lavko și Gonzalez și s-a desprins la două lungimi, 13-11. Echipa pregătită de Costică Buceschi a condus cu un gol, 14-13, după primele 30 de minute.

Echipa de la Dunăre a început foarte bine repriza a doua în care a condus cu 15-13 în minutul 33, gol Udriștoiu și 17-15 în minutul 41, gol Araujo.

Două minute mai târziu, Nicolic a egalat la 17-17, tot egal, 18-18, a fost scorul și în minutul 45 și, din acest moment, Gloria Bistrița-Năsăud a condus în permanență pe tabelă. Formația bistrițeană s-a distanțat la trei lungimi 22-19, după golul marcat de Dincă, în minutul 53. Gloria a mai condus cu 23-20 în minutul 55 și cu 25-22 în minutul 58, după golurile marcate de Zulic. Schmelzer și Sazdovska au înscris pe final dar Gloria Bistrița-Năsăud s-a impus cu 25-24.

Declarații după meci:

“A fost un meci foarte greu, unul pe care din păcate l-am pierdut nu numai din vina noastră. Mă întreb ce anume s-a schimbat în handbalul românesc deoarece eu nu văd nicio schimbare. Am stat un an afară, iar acum când am venit, lucrurile sunt la fel, cum se spune în zona aceasta, “Aceeași Mărie cu altă pălărie”. Felicit echipa din Bistrița, îi urez multă baftă și mult succes în continuare și sperăm cu adevărat să se schimbe ceva, pentru că pe drumul acesta nu prea avem nicio șansă, iar lucrurile acestea se vor vedea mai târziu, în special când vom ieși afară. Este greu să spui ce obiective ai pe mai departe când ți se întâmplă ceea ce ți se întâmplă, însă obiectivul nostru rămâne acela de a juca handbal și, dacă suntem și lăsați, poate o să ajungem acolo unde vrem noi”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

“E dificil imediat după meci să facem o analiză a partidei pentru că ne năpădesc emoțiile negative, însă trebuie să spun că ne-am dorit să câștigăm cele trei puncte, erau foarte importante pentru noi și chiar am luptat pentru ele. Am dat tot ce am avut mai bun pe teren și e trist că nu am învins. Avem o lună la dispoziție să revenim pe teren cu energie pozitivă și să devenim mai puternice. A fost un meci greu, cred că toată lumea a văzut asta, mai ales când joci împotriva Bistriței, în deplasare”,  a declarat Mireya Gonzalez.

Campionatul Ligii Florilor se întrerupe până pe 4 decembrie, când HC Dunărea va juca tot în deplasare la CSM Slatina. În noiembrie România participă la Campionatul European de handbal feminin.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 7 goluri, Lavko 5, Schmelzer 4, Araujo 2, Udriștioiu 1, Kanaval 1, Liscevic 1, Venancio 1, Sazdovska 1, Shteriova 1.