HC Dunărea a pierdut dramatic la Roman

Formaţia brăileană a condus ostilităţile în teren şi pe tabelă timp de 41 de minute, perioadă în care au avut şi trei goluri avans în faţa handbalistelor pregătite de Florentin Pera, dar în final au pierdut, la limită, jocul de la Roman. Când totul era pierdut pentru gazde, când partida se îndrepta spre un rezultat de egalitate, cu trei secunde înainte de finalul partidei cea mai prolifică jucătoare de pe teren, Daniela Băbeanu, a marcat şi a înclinat balanţa în favoarea gazdelor.
HCM Roman a deschis scorul prin Stoleru, Perianu a restabilit imediat egalitatea. Gazdele au mai condus în două rânduri, după golurile marcate de Băbeanu şi Jasna Toskovic, însă HC Dunărea a egalat de fiecare dată graţie reuşitelor Adei Moldovan şi Gabrielei Perianu. În minutul 7, în inferioritate numerică, brăilencele au înscris prin Farcău şi din acest moment HC Dunărea a fost echipa care a condus ostilităţile în teren. Elevele Alexandrinei Soare s-au desprins la trei lungimi, 7-4, în minutul 13 însă HCM Roman a început cursa de urmărire şi a egalat, la 7-7, trei minute mai târziu. Formaţia vizitatoare s-a desprins din nou la două goluri, 9-7, după o "dublă" a Ralucai Irimia, însă cu şase minute înainte de finalul primei reprize scorul era din nou egal, 10-10. Ambele formaţii au irosit câteva atacuri iar după primele 30 de minute tabela de marcaj consemna egalitatea, 13-13, între HCM Roman şi HC Dunărea.
Formaţia vizitatoare a continuat să fie vioara întâi până în minutul 47, moment al partidei în care HCM Roman a avut din nou avantaj de un gol, 19-18, graţie reuşitei Danei Băbeanu. Până la finalul meciului ambele combatante au mers cap la cap şi au condus pe rând la un gol diferenţă. Cu 28 de secunde înainte de final scorul era egal, 24-24, însă, pe atacul prelungit al gazdelor, Băbeanu a reuşit să înscrie cu trei secunde înainte de ultimul fluier al arbitrilor şi HC Roman s-a impus cu 25-24. În urma acestui rezultat cele două formaţii au făcut rocadă în clasament, HCM Roman a trecut pe poziţia a cincea iar HC Dunărea pe a şasea.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 7 goluri, Moldovan 6, Perianu 6, Irimia 2, Czeczi 2, Farcău 1 iar de la HCM Roman principala realizatoare a fost Băbeanu, cu 12 reuşite.