HC Dunărea a făcut o primă repriză foarte bună la Baia Mare

din minutul 42, Minaur a revenit în forţă şi s-a impus cu 26-21 • banca de rezerve şi linia de 9 metri au făcut diferenţa • fosta jucătoare a echipei brăilene Marija Shteriova a fost golgetera meciului

Programată iniţial să se desfăşoare în sala de sport a şcolii “Vasile Alecsandri”, confruntarea dintre Minaur Baia Mare şi HC Dunărea a avut loc la Sala Sporturilor “Lascăr Pană”, astfel că peste 1000 de spectatori au putut urmări un meci frumos. HC Dunărea a controlat ostilităţile în prima repriză şi, în minutul 24, a avut şase goluri mai mult decât adversara sa, însă în repriza a doua Aurelian Roşca nu a mai avut soluţii de pe banca de rezerve şi Minaur a întors rezultatul în favoarea sa. Diferenţa în acest joc a fost făcută şi de linia de 9 metri a gazdelor, care a avut-o în prim plan pe Shteriova.

Un lucru este cert, odată cu venirea antrenorului Aurelian Roşca HC Dunărea joacă altceva, handbalistele brăilene şi-au imbunătăţit condiţia fizică dar şi registrul tehnico-tactic. Din nefericire, HC Dunărea nu are jucătoare care să arunce de la distanţă, motiv pentru care toate acţiunile o implică pe Alina Vătu, iar extrema şi-a făcut şi de această dată datoria.

HC Dunărea a început foarte bine partida şi, după golurile marcate de Munteanu, s-a desprins la 2-0. A fost 4-1 în minutul 8, iar în minutul 18, după două contraatacuri spectaculoase încheiate cu goluri marcate de Vătu şi Dache, formaţia vizitatoare conducea cu 10-4. A fost apoi 12-6 pentru HC Dunărea în minutul 24 şi 13-7 în minutul 28. În ultimele cinci minute ale primei reprize Minaur a înscris de cinci ori, HC Dunărea o singură dată, astfel că după primele 30 de minute echipa brăileană avea doar două goluri avans, 13-11.

Băimărencele au restabilit egalitatea, 13-13, în minutul 33, după golurile marcate de Bondar şi Taivan. Echilibrul s-a păstrat până în minutul 42, moment al partidei în care tabela a consemnat ultima egalitate, 18-18. Costică Buceschi a avut soluţii pe banca de rezerve, Aurelian Roşca nu, iar Minaur a preluat iniţiativa, s-a desprins la 24-19 în minutul 53 şi s-a impus în final cu 26-21.

Pentru HC Dunărea au înscris Alina Vătu 8 goluri, Diana Munteanu 3,  Ana Maria Berescu 2, Cătălina Preda 2, Nicoleta Tudor 2, Diana Axinte 1, Nicoleta Safta 1, Elena Dache 1, Carmina Elena Manea 1, iar pentru Minaur Baia Mare au marcat Shteriova 10 goluri, Rysankova 6, Taivan 4, Orşivschi 2, Bondar 2, Burlacenko 1, Seraficeanu 1.

Duminică, 10 februarie, HC Dunărea Brăila va evolua pe teren propriu în compania echipei HC Zalău.

HC Dunărea 2 a câştigat cu 30-28 partida cu CNOT Iaşi

Duminică, în Polivalentă, HC Dunărea 2 Brăila a bifat al patrulea succes stagional, după ce a trecut cu 30-28 de CNOT Iaşi. Iar faptul că la acest joc a fost prezent şi vicepreşedintele Marian Neta denotă că finanţatorii şi conducerea clubului acordă o mare atenţie jucătoarelor din propria pepinieră.

În prima repriză, fiecare formaţie a avut perioade egale de dominare. Brăilencele au condus cu 4-3, dar în minutul 10 formaţia vizitatoare avea trei goluri avans, 7-4. Echipa gazdă a înscris de patru ori la rând şi a trecut în avantaj, 8-7. În continuare, jocul a fost echilibrat, iar la pauză scorul a fost egal, 16-16.

La opt minute de la reluare, HC Dunărea 2 s-a distanţat la două lungimi, 21-19, apoi treptat decalajul s-a mărit la patru goluri, 24-20, în favoarea echipei peregătite de profesorii  Cristian Preda şi Eugen Jelesneac. Brăilencele au gestionat foarte bine finalul partidei şi au câştigat meritat acest joc.

Pentru HC Dunărea 2 au marcat Alexandra Vrabie 6 goluri, Alexandra Oprea 6, Nicoleta Popa 6, Diana Gaşpar 5, Mirabela Coteţ 4, Delia Luca 2, Iulia Sava 1.