HC Dunărea, eliminată ruşinos din Cupa României

Cu toate că părea cel mai echilibrat meci al primei zile la Cupa României la handbal feminin, în realitate HCM Roman a făcut instrucţie cu HC Dunărea. Jucătoarele pregătite de Florentin Pera le-au predat o lecţie de handbal elevelor Alexandrinei Soare. "Gurile de foc" ale grupării de la Dunăre - Horjea, Moldovan şi Perianu, au fost de nerecunoscut, aşa cum de altfel au fost în majoritatea meciurilor din retur astfel că HCM Roman a galopat spre un succes categoric. Condusă cu 3-0 formaţia brăileană a marcat primul gol abia în minutul 6, pe al doilea în minutul 10 iar pe al patrulea abia cu opt minute înainte de finalul primei reprize. Romanul a condus cu 12-3, a urmat o uşoară revenire a brăilencelor, astfel că în minutul 26 diferenţa dintre echipa lui Pera şi cea a Alexandrinei Soare era de doar cinci goluri.
La opt minute de la reluare Iuganu a stabilit cea mai mare diferenţă între cele două combatante, una de zece lungimi, 20-10, în favoarea echipei HCM Roman şi partida era deja jucată.
Cu toate că sunt cu salariile la zi, că beneficiază de condiţii optime de pregătire şi de recuperare, handbalistele brăilene au evoluat lamentabil şi au fost înjosite de o adversară care nu le este superioară valoric.
Pentru HC Dunărea au marcat - Perianu 5 goluri, Moldovan 4, Horjea 4, Brot 2, Czeczi 2, Safta 1, Dragut 1, iar pentru HCM Roman - Băbeanu 11 goluri, Druţu 6, Crap 3, Pavăl 2, Agrigoroaie 1, Horobeţ, 1, Iuganu 1, Chitacu 1.