HC Dunărea a câștigat cu 30-29 partida tur cu Valur

• pornește cu prima șansă la calificarea în turul al treilea al EHF European League Women • partida retur cu formația din Islanda va avea loc sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 17.00 • miercuri, 27 septembrie, HC Dunărea are meci în Liga Florilor cu Rapid București • partida începe la ora 17.30

Conform așteptărilor, HC Dunărea a câștigat meciul tur cu Valur, 30-29, și cu toate că diferența a fost de doar un gol formația brăileană se poate considera deja calificată în turul al treilea al EHF European League Women.

HC Dunărea a condus cu 2-0 în startul primei reprize, grație golurilor marcate de Schmelzer și Udriștioiu. Pora a înscris pentru Valur, în minutul 3, apoi au venit alte două reușite ale formației brăilene semnate de Udriștoiu și Gonzalez și echipa oaspete conducea cu 4-1.

Până la finalul primei reprize, gruparea de la Dunăre a avut tot timpul un avantaj liniștitor de trei-patru goluri. La pauză, HC Dunărea conducea cu 15-12.

Repriza a doua a fost echilibrată în anumite momente. HC Dunărea a condus ostilitățile în teren și pe tabelă, însă în minutul 51 echipa gazdă a reușit să egaleze la 25-25. Gonzalez a marcat pentru 26-25. Finalul a fost viu disputat, însă HC Dunărea a gestionat foarte bine situația din teren și a obținut un succes care îi permite să plece cu prima șansă la calificarea în turul al treilea al EHF European League Women.

Gonzalez a fost principala marcatoare a formației brăilene însă un aport substanțial la această victorie l-a avut portarul Elena Șerban cu 11 parade.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 8 goluri, Zivkovic 5, Udriștioiu 4, Kanaval 3, Schmelzer 3, Popa 3, Liscevic 2, Mohamed 1, Quintino 1.

Miercuri, HC Dunărea joacă în campionat cu Rapid București

Pe 27 septembrie, în etapa a 5-a a turului Ligii Florilor, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Rapid București, de la ora 17.30 Biletele se vor pune în vânzare în ziua jocului, începând cu ora 15.00, prețul unui bilet fiind de 15 lei.

Copiii până în 5 ani au intrarea gratuită, cei sub 14 ani plătesc doar 5 lei, însă trebuie să aibă asupra lor certificatul de naștere, respectiv carnetul de elev.

Meciul va putea fi urmărit în direct pe postul de televiziune Pro Arena.

Rapid București a câștigat ultimele cinci partide disputate între cele două formații.

"Meciul cu Rapid vine după o deplasare grea în Islanda. Fetele sunt pe drum spre casă, vor ajunge în cursul zilei de luni. Nu va exista zi de odihnă, ceea ce va face ca etapa a 5-a să fie foarte dificilă pentru echipa noastră", a declarat președintele HC Dăunărea Brăila, Adrian Manole.

Următorul meci pentru HC Dunărea se va disputa tot pe teren propriu, în EHF European League pe data de 30 septembrie, de la ora 17.00, zi în care va avea loc returul cu Valur.