HC Dunărea a câştigat cu 50-36 amicalul cu CSM Unirea Slobozia

Ieri HC Dunărea a disputat o partidă amicală cu CSM Unirea Slobozia iar la finalul primelor 60 de minute elevele Alexandrinei Soare aveau un avans de zece goluri, 37-27. Jocul a fost echilibrat doar în primul sfert de oră. HC Dunărea a condus cu 2-0 după reuşitele Alinei Horjea şi Ramonei Farcău însă formaţia vizitatoare a egalat în minutul 6 şi timp de nouă minute a condus ostilităţile în teren şi pe tabelă. CSM Unirea Slobozia a avut şi un avans de trei goluri în minutul 11, însă treptat elevele Alexandrinei Soare au luat meciul în serios şi în minutul 21 HC Dunărea conducea cu 14-10. Aceeaşi diferenţă de patru goluri, 20-16, în favoarea gazdelor s-a consemnat şi la capătul primelor 30 de minute ale amicalului.
Repriza a doua a fost la discreţia brăilencelor, astfel că diferenţa de valoare dintre cele două loturi a fost reflecată şi de tabela de marcaj. HC Dunărea s-a distanţat treptat de adversara sa, a condus cu 27-14 în minutul 35, şi cu 37-26 în minutul 59. Nica a marcat în ultimele secunde ale timpului regulamentar de joc astfel că HC Dunărea, fără aportul a două handbaliste importante, Gabriela Vasile accidentată şi Gabriela Perianu aflată la Campionatul European, s-a impus cu 37-27.
Însă cei doi antrenori au decis să se mai dispute o repriză de 20 de minute iar la finalul ei scorul general a fost 50-36 în favoarea brăilencelor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Horjea 10 goluri, Moldovan 6, Ganichkina 6, Safta 6, Farcău 5, Czeczi 5, Brot 4, Gheorghe 3,
Eşanu 2, Boldyreva 2, Marchidanu 1, iar de la CSM Unirea Slobozia principalele realizatoare au fost Dascalete cu 11 goluri, Nica şi Drăguţ, ambele cu câte 6 reuşite.