HC Dunărea a câştigat cu 35-28 amicalul cu CSM Unirea Slobozia

Formaţia brăileană s-a impus vinerea trecută cu 35-28 în partida amicală susţinută în compania echipei CSM Unirea Slobozia.
Prima repriză a fost echilibrată cu toate la după primele 30 de minute tabela consemna un avantaj de şase goluri pentru HC Dunărea. Gruparea din Slobozia a condus ostilităţile în teren şi pe tabelă până în minutul 20, perioadă în care brăilencele au alergat în permanenţă după egalare. Irimia le-a adus pe brăilence pentru prima dată în avantaj în minutul 20 iar până la pauză gazdele s-au detaşat la şase lungimi de adversarele lor: min. 30: 21-15 pentru HC Dunărea.
Elevele Alexandrinei Soare au controlat jocul în repriza a doua au condus cu 25-18 în minutul 44 iar cu zece minute înainte de finalul partidei au avut un avans de 13 goluri, 33-20, ultimul gol al gazdelor fiind înscris de Alina Horjea. Formaţia vizitatoare a avut apoi o perioadă bună de joc dar nu a reuşit decât o apropiere de şapte goluri de gazde.

Pentru HC Dunărea au înscris Horjea 10 goluri, Farcău 8, Moldovan 5, Czeczi 4, Brot 3, Irimia 2, Ganichkina 2, Gheorghe 1 iar de la CSM Slobozia principalele realizatoare au fost Simion şi Dragut cu 5 şi respectiv 4 reuşite.
Cei doi antrenori au hotărât să se mai dispute o repriză, iar la finalul ei CSM Unirea Slobozia s-a impus cu 13-8.