HC Dunărea a câştigat cu 33-29 jocul cu SCM Craiova

Formaţia brăileană a păşit cu dreptul în noua ediţie de campionat, însă victoria elevelor lui Costică Buceschi s-a conturat abia în finalul reprizei a doua. Meciul a fost echilibrat în prima repriză, ba chiar cu un uşor avantaj de partea elevelor Simonei Gogârlă, însă finalurile ambelor reprize au fost bine gestionate de gazde, astfel că HC Dunărea a bifat meritat primul succes în ediţia de campionat 2015-2016, în faţa uneia dintre echipele valoroase ale campionatului, SCM Craiova. Moldovan şi Horjea au fost principalele marcatoare ale echipei brăilene, însă un aport important la acest succes l-a avut portarul Gabriela Dobre, care a avut 15 intervenţii salutare pentru echipa sa.
Tiron a adus HC Dunărea în avantaj, însă oltencele s-au desprins la 4-2 şi şi-au menţinut acest avantaj de două goluri până spre finalul primei reprize. SCM Craiova a condus cu 10-8 şi 11-9 şi, după golul înscris de Carmen Ilie, a mai avut un avans de un gol în minutul 25, 12-11. Gazdele au avut o evoluţie în creştere, au reuşit să egaleze şi apoi să puncteze de două ori astfel că, după primele 30 de minute, HC Dunărea conducea cu 14-13.
Pauza a fost un sfetnic bun pentru gruparea brăileană, astfel că după o "dublă" a Alinei Horjea şi un gol al extremei Czeczi, HC Dunărea s-a distanţat de adversara sa la patru lungimi, 17-13, în minutul 34. Handbalistele de la SCM Craiova au mai avut două tresăriri de orgoliu şi au egalat la 18-18 şi apoi la 21-21 şi partida părea relansată. Numai că brăilencele au gestionat foarte bine finalul de meci. Gazdele au condus cu 29-25 în minutul 53, iar două minute mai târziu, graţie reuşitei Alinei Czeczi, au avut un avans de cinci goluri, 31-26. HC Dunărea s-a impus meritat în faţa oltencelor pregătite de Simona Gogârlă, iar în etapa următoare va juca la CSM Ploieşti, meciul fiind programat miercuri, 2 septembrie.
Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 9 goluri, Horjea 9, Pîrvuţ 4, Czeczi 4, Adina Brot 3, Tiron 3, Oana Apetrei 1, iar pentru SCM Craiova au înscris Cioaric 7 goluri, Zikovic 7, Apipie 5, Ilie 3, Iovănescu 3, Horobeţ 1, Ianaşi 1, Georgescu 1, Florica 1.