HC Dunărea a câştigat cu 28-20 partida retur cu Byasen

• jucătoarele din Norvegia merg însă în turul al treilea al Cupei EHF • formaţia brăileană a făcut spectacol în Polivalentă • jucătoarele antrenate de Florentin Pera au condus la zece goluri, dar nu au reuşit miracolul • Diana Axinte, cu 10 goluri, şi portarul Lăcrămioara Stan, cu 12 parade, au fost MVP-urile meciului din Polivalentă

HC Dunărea a făcut spectacol duminică dimineaţă în Polivalentă în partida retur cu Byasen, din turului al doilea al Cupei EHF la handbal feminin şi, cu toate că nu s-au calificat în etapa următoare, handbalistele pregătite de Florentin Pera au demonstrat că vicecampioana României se află pe un drum bun. Formaţia brăileană a avut chiar şi zece goluri avans, 26-16, în minutul 52, ba chiar a condus cu 27-16, însă miracolul nu s-a produs, sportivele din Norvegia au reuşit, in extremis, să meargă mai departe în competiţia europeană. Jucătoarele meciului au fost Diana Axinte cu 10 goluri marcate şi portarul Lăcrămioara Stan care şi-a trecut în cont 12 parade.

Prima repriză a fost echilibrată, formaţia brăileană a deschis scorul prin Ilyna dar Tomac a restabilit egalitatea. Şi încă din primele minute ale jocului două handbaliste au ieşit în evidenţă, Diana Axinte de la gazde şi Tomac de la echipa vizitatoare, iar duelul a fost câştiga în Polivalentă de brăileancă. HC Dunărea s-a distanţat pentru prima dată la două lungimi, 8-6, în minutul 17, după golurile marcate de de Cristina Gheorghe şi Diana Axinte din aruncare de la 7 metri. Iar două minutre mai târziu scorul a fost 10-7 pentru gazde după reuşita lui Berescu. Acelaşi decalaj de trei goluri, 13-10 s-a înregistrat şi în minutul 30 însă la finalul primei reprize echipa brăileană a avut doar două goluri avans, 13-11. Cu Lăcrămioara Stan între buturi din finalul primei reprize HC Dunărea fost echipa care a făcut legea în teren în partea a doua a întâlnirii. Susţinută frenetic de cei peste 1200 de spectatori echipa antrenată de Florentin Pera a marcat prin Ilyna, Gheorghe şi Shutska şi s-a desprins la 16-11, iar fanii din tribună începeau să spere într-un miracol. Mai mult, în minutul 52, Vâtu a marcat pentru 26-16, la faza următoare a înscris şi Ilyna, iar gazdele conduceau cu 27-16 şi în acel moment HC Dunărea era calificată în turul al treilea al Cupei EHF. Dar Byansen a reuşit, in extremis, să revină în joc, să piardă la doar opt goluri diferenţă şi să meargă mai departe în cupele europene.

Cu toate că a părăsit competiţia, HC Dunărea a demonstrat că din acest moment se poate lupta de la egal la egal cu toate echipele importante din campionatul românesc.

Pentru HC Dunărea au marcat Diana Axinte 10 goluri, Dziyana Ilyna 6, Alina Vâtu 5, Cristina Gheorghe 3, Anamaria Berescu 2, Gabriella Szuks 1, Iryna Shutska 1, iar de la Byansen principalele realizatoare au fost Tomac şi Hogdanhl cu 8 şi rspectiv 5 reuşite.