HC Dunărea – Gloria Bistrița, 26-27

• la pauză formația brăileană a condus la două goluri, 14-12 • declarații Jan Leslie și Kira Trusova • astăzi, 10 noiembrie, HC Dunărea pleacă la Dortmund • formația brăileană va juca pe 12 noiembrie cu Borusia Dortmund în partida tur din manșa a 3-a a calificărilor în grupele EHF European League

HC Dunărea a suferit cea de-a treia înfrângere din acest sezon competițional, 26-27, pe teren propriu, în partida cu Gloria Bistrița iar în urma acestui rezultat, până se vor disputa toate partidele din runda a 10-a a Ligii Florilor, se află pe locul al 5-lea în clasament.

Startul meciului și evoluția jucătoarelor pregătite de Jan Leslie în prima repriză nu anunța acest deznodământ.

HC Dunărea a pornit ca din “pușcăși conducea cu 5-0 în minutul 6, golurile echipei gazdă fiind semnate de Venancio (min. 2, 4), Kanaval (min. 3), da Rocha (min. 5) și Zivkovic (min. 6). Jocul a fost controlat, în continuare, de echipa gazdă care a avut un avantaj de 2, 3 sau chiar 4 goluri până în minutul 25, când Niombla a adus-o pe Gloria Bistrița la un singur gol, 10-11, în spatele gazdelor.

În penultimul minut de joc al primei reprize, Gloria Bistrița, echipa antrenată de selecționerul României, Florentin Pera, a reușit să restabilească eglitatea, 12-12, grație reușitei semnate de De Araujo Frossard.

Cea mai bună marcatoare a formației HC Dunărea în acest meci, Jelena Zivkovic, a reușit o “dublă” pe final de repriză iar la pauză formația brăileană conducea cu 14-12.

În repriza a doua, Florentin Pera a găsit soluțiile ideale pentru ca echipa sa săștige toate punctele la Brăila. După 14-14, HC Dunărea a mai avut de două ori avantaj pe tabelă, la un singur gol însă, iar în minutul 36 Gloria Bistrița a condus pentru prima dată în acest meci, 17-16, grație golului înscris de Niombla. Au mai urmat două egalități, la 17-17 și 18-18, după care Gloria Bistrița s-a distanțat la trei lungimi, 18-21, apoi la patru, 20-24. HC Dunărea a încercat pe final să scoată un rezultat pozitiv, însă nu a reușit decât să se apropie la un gol, 26-27, de adversara sa.

Pentru Dunărea au marcat: Zivkovic 6 goluri, da Rocha 4, Kanaval 3, Araujo 3, Schmelzer 3, Venancio 3, Liscevic 2, Quintino 1, Lupei 1.

În acest meci Trusova a avut 14 parade iar Șerban 7.

Declarații după meci

“Nu trebuia să pierdem acest meci. În prima repriză, fetele au jucat foarte bine, au avut 5 goluri avans, însă după 20 de minute s-a jucat la un nivel inferior. Greșelile multe au costat victoria. O să ne uităm pe înregistrare și o să vorbim despre ce putem îmbunătăți, o să urmărim și ceea ce a fost bun în meciul acesta și ne pregătim pentru meciul cu Dortmund care obligă la un joc mult mai bun. Faptul că am pierdut la un gol diferență, nu contează. Că pierdem la un gol sau la cinci goluri pentru mine e același lucru. În primele 20 de minute chiar am crezut că vom câștiga pentru că fetele au jucat cu o disciplină foarte bună, au avut atitudinea corectă iar apoi s-a rupt ceva și nu au mai arătat ca o echipă. Cu Brașovul s-a jucat foarte rapid, joc care nu s-a mai regăsit astăzi pe teren, ceea ce ne-a costat”, a declarat Jan Leslie, antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila.

“A fost un meci bun, am încercat să arătăm că suntem o echipă, am vrut să arătăm suporterilor că putem, însă nu am avut putere. Astăzi am făcut un meci bun și pentru că echipa m-a motivat foarte mult. Îmi doresc să arătăm puterea noastră la Dortmund, aștept cu nerăbdare acest meci pentru că eu nu am jucat foarte mult în European League și vreau să le arătăm suporterilor valoarea noastră și să venim acasă cu o victorie”, a declarat Kira Trusova.

HC Dunărea pleacă astăzi la Dortmund

Astăzi, 10 noiembrie, HC Dunărea Brăila va pleca spre Dortmund, urmând ca pe 12 noiembrie să joace împotriva celor de la Borusia, într-un meci contând pentru partida tur din manșa a 3-a a calificărilor în grupele EHF European League.