HC Dunărea a învins cu 29-25 Universitatea Cluj

echipa brăileană a mai făcut un pas spre titlul de vicecampioană naţională, cel mai bun rezultat din istoria clubului

HC Dunărea a avut o misiune uşoară în faţa unei formaţii, Universitatea Cluj care a venit la Brăila fără antrenorul principal, Florentin Pera, accidentat şi cu doar 12 jucătoare dintre care trei portari. Clujencele au condus cu 2-0, dar echipa gazdă a trecut foarte repede în avantaj: a fost 3-2 pentru HC Dunărea în minutul 6, după un gol marcat de Alina Czeczi. Tiron a dus scorul la 4-2, iar la capătul primului sfert de oră handbalistele pregătite de Costică Buceschi şi Cristian Preda aveau patru lungimi avans. Cu două minute înainte de finalul primului act, HC Dunărea conducea cu 17-11. Echipa gazdă a gestionat bine finalul de repriză şi la pauză avea patru puncte avans, 19-14. În primele 12 minute ale părţii secunde tot echipa gazdă a fost cea care a stabilit ritmul partidei. Dar din minutul 42 în tabăra brăileană a intervenit automulţumirea, fapt care le-a permis clujencelor să se apropie la doar un gol, 22-23. Jucătoarele echipei HC Dunărea au revenit la realitate şi s-au impus conform calculelor hârtiei, în faţa unei echipe modeste.

Cu acest succes echipa brăileană se menţine pe locul al doilea în clasament. În etapa următoare HC Dunărea va sta.

Pentru HC Dunărea au marcat Czeczi 8 goluri, Tiron 5, Perianu 4, Pârvuţ 3, Buceschi 3, Zamfirescu 3, Tătar 2, Szucs 1, iar pentru  Universitatea Cluj au înscris Laszlo 9 goluri, Puiu 6, Chintoan 6, Severin 1, Vălean 1, Tamaş 1, Tetean 1.