HC Dunărea, învinsă de Rapid București în ultimul meci disputat pe teren propriu din acest sezon

• meciul a contat pentru etapa a 25-a a Ligii Florilor • echipa brăileană rămâne pe locul al 4-lea

HC Dunărea a pierdut, 29-35, partida cu Rapid București din etapa a 25-a, ultima disputată pe teren propriu în acest sezon competițional. Formația brăileană a avut și patru goluri avans în prima repriză, însă în partea a doua bucureștencele le-au arătat brăilenilor de ce se află pe locul al doilea.

Severin a marcat primul gol al partidei, Kanor a egalat la 1-1, apoi cele două formații au mers cap la cap până în minutul 6, când Quintino a înscris pentru 5-4. După trei minute cu ratări de o parte și de alta, Gonzalez a detașat echipa gazdă la două lungimi, 6-4, de adversara sa. Din minutul 15, HC Dunărea a punctat de patru ori la rând și s-a distanțat la patru lungimi, 12-8, în minutul 17. Formația pregătită de Costică Buceschi a continuat să dicteze ritmul jocului, a condus în permanență la 2-3 goluri, iar la pauză o conducea la un singur gol, 18-17, pe adversara sa.

Băgate în ședință la pauză de antrenorul Kim Rasmussen, bucureștencele au defilat în repriza a doua spre o victorie la scor, demonstrând în acest fel care este diferența între locurile al doilea și al patrulea, decalajul dintre o echipă care a făcut o figură frumoasă în Liga Campionilor și o alta care se pregătește pentru cupele europene.

HC Dunărea a pierdut 29-35 partida cu Rapid dar rămâne pe locul al patrulea în Liga Florilor.

Declarații după meci

“Eu mă așteptam la mai mult de la echipa mea, din păcate avem două reprize bune cu Rapid, una în tur una în retur. Nu e de ajuns. Cu o echipă de calibrul Rapidului sau a CSM-ului trebuie să joci 60 de minute ca să poți spera la un rezultat bun. Ne-am luptat, dar am avut aceleași probleme pe care le avem de multe ori în meciurile importante. Ratările din situație de unul la unul și-au spus cuvântul. Dacă nu dai gol, adversarul te pedepsește. E final de sezon, fetele sunt obosite, ne-a lipsit foarte mult Kanaval pentru că s-a accidentat, a făcut o entorsă. Nu am riscat să joace în prima repriză pentru că jocul mergea, a evoluat în a doua. Cred că ea este mareșalul din echipa noastră, iar lipsa ei se vede de multe ori pentru că am primit foarte multe goluri peste blocaj, ceea ce nu se întâmpla dacă ar fi fost Masha acolo. Una peste alta, trebuie să vedem ce pot și celelalte jucătoare în apărare și atac, a fost un test pentru toată lumea și acum așteptăm Cupa României și ultimul meci din sezonul acesta, la Tg. Jiu, unde mergem pentru victorie, să ne apărăm poziția pe care suntem acum”, a declarat antrenorul principal al HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

“Sunt tristă de fiecare dată când pierdem, mă așteptam la mai mult, dar am căzut în a doua repriză. Trebuie să analizăm exact unde este problema și să o rezolvăm pentru următorul sezon și pentru Cupă. Mă simt tristă, dar felicit echipa Rapid, a jucat foarte bine”, a spus Kristina Liscevic.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 7 goluri, Liscevic 5, Lavko 4, Araujo 4, Da Rocha 4, Udriștioiu 2, Severin 2, Quintino 1, iar pentru

Rapid au înscris: Grozav 8 goluri, Kanor 7, Espinola 4, Fernandez 4, Korsos 3, Ostase 3, Gutierrez 2, Hernandez 2, Badea 1, Janjusevic 1.