HC Dunărea învinsă cu 28-25 de HC Zalău

arbitrii Harabagiu şi Stănescu au fost decisivi în stabilirea învingătoarei • lupta pentru locul al doilea la finalul sezonului rămâne deschisă

Derby-ul etapei a 19-a HC Zalău - HC Dunărea s-a încheiat cu victoria echipei gazdă, însă un rol important în stabilirea rezultatului l-au avut cei doi arbitri Harabagiu şi Stănescu care au ajutat în mod evident echipa lui Tadici. Meciul a fost televizat, iar comentatorul chiar a precizat faptul că antrenorul echipei gazdă, de obicei un antrenor vulcanic, care protestează vehement la deciziile arbitrilor, la acest joc a fost de o calmitate rar întâlnită.

Prima repriză a fost echilibrată, iar rezultatul înregistrat după primele 30 de minute, 11-11, reflectă acest lucru. Buceschi a marcat în minutul 7 primul gol al partidei, însă replica gazdelor a fost promptă, iar după două reuşite ale fostei jucătoare de la HC Dunărea, Anamaria Dragut, Zalăul a preluat conducerea cu 2-1. Cu toate că a evoluat şi în patru jucătoare de câmp, Tiron şi Pârvuţ fiind eliminate, formaţia pregătită de Costică Buceschi şi Cristian Preda s-a distanţat la două goluri, 8-6, în minutul 23. HC Zalău a adus scorul la 8-8, iar egalitatea s-a consemnat pe tabela de marcaj şi la finalul primului act. Echilibrul s-a menţinut şi după pauză până în minutul 42, moment al partidei în care scorul a fost pentru ultima dată egal, 16-16. La acest scor arbitrii şi-au intrat din nou în rol şi au ajutat-o pe HC Zalău să se desprindă la trei lungimi, 19-16. HC Dunărea a mai avut o perioadă foarte bună şi s-a apropiat la doar un gol în minutul 51, 21-20 pentru HC Zalău, însă formaţia gazdă s-a desprins la 25-22 şi tot la o diferenţă de trei goluri a câştigat şi partida. În urma acestui succes HC Zalău s-a apropiat la două puncte de HC Dunărea, asfel că în continuare se anunţă un duel interesant între cele două combatante pentru titlul de vicecampioană naţională.

Pentru HC Dunărea au marcat Buceschi 8 goluri, Perianu 4, Lipară 4, Tătar 3, Czeczi 3, Pârvuţ 1, Zamfirescu 1, Tiron 1, iar pentru HC Zalău au înscris Abed Kader 8, Dragut 7, Tămaş 5, Panici 3, Trif 3, Bloj 1, Rob 1.