HC Dunărea, învinsă cu 24-31 în Polivalentă de CSM București

• doar 10 minute a rezistat formația brăileană în fața campioanei en titre • Elena Șerban, singura jucătoare care s-a remarcat de la gazde • duminică, 29 octombrie, HC Dunărea joacă la Dacia Mioveni • meciul începe la ora 17.30 și este transmis în direct de Pro Arena

HC Dunărea a pierdut cu 24-31 derby-ul din Polivalentă cu CSM București, după ce la pauză campioana en titre a avut patru goluri avans, 10-14.

Partida a avut istoric doar în primele 10 minute. Lupei a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 1-0 în minutul 4, însă Arntzen a egalat 1-1, în același minut. Zivkovic a marcat pentru 2-1 dar bucureștencele au egalat la 2-2 prin Ostergaard. Kanaval a marcat următoarele două goluri pentru echipa brăileană dar de fiecare dată CSM-ul a restabilit egalitatea prin Neagu respectiv Dindiligan.

Cu toate că în prima repriză Elena Șerban a avut zece parade în poarta echipei gazdă, CSM București s-a distanțat la două goluri, 4-6, în minutul 13, apoi treptat acest decalaj s-a mărit, astfel că în minutul 20 campioana conducea în Polivalentă la o diferență de șapte goluri, 6-13, după reușita Annei Kobylinska.

A urmat o relaxare prematură a formației vizitatoare și pe final de repriză HC Dunărea a redus din diferență, astfel că după primele 30 de minute CSM-ul conducea cu 10-14.

În continuare, CSM București a avut o viteză în plus în fața echipei brăilene. Diferența a făcut-o valoarea individuală a jucătoarelor pregătite de Adi Vasile. Astfel că în partea a doua a meciului campioana României și liderul actualei ediții de campionat a avut zece goluri avans în minutul 51, 17-27 și în minutul 53, 18-28.

iar la finalul întâlnirii s-a impus cu 24-31.

Duminică, 29 octombrie, în etapa a 8-a a Ligii Florilor, HC Dunărea va juca în deplasare, la penultima clasată, Dacia Mioveni. Meciul începe la ora 17.30 și este transmis în direct de Pro Arena.

Pentru HC Dunărea au marcat Gonzalez 6 goluri, Quintino 4, Kanaval 3, Popa 3, Lupei 3, Zivkovic 2, Mohamed 2, Venancio 1. Elena Șerban a avut 11 intervenții, Trusova 4.

Pentru CSM București au înscris Mortensen 6 goluri, Arntzen 5, Ostergaard 5, Flippes 3, Kobylinska 3, Neagu 2, Nicolic 2, Gutierez 2, Dindiligan 2, Stoica 1. Glauser a avut 7 intervenții, Davidsen 6.