HC Dunărea încheie anul în campionat cu o victorie, 37-38, pe terenul echipei SCM Râmnicu Vâlcea

• duminică 19 noiembrie, de la ora 17.00, formația brăileană va juca în Polivalentă returul cu BV Borussia 09 Dortmund • trei jucătoare de la HC Dunărea, convocate la lotul național pentru Trofeul Carpați

HC Dunărea a reușit să obțină o victorie extrem de prețioasă, 37-38, la una dintre contracandidatele la un loc în cupele europene, SCM Râmnicu Vâlcea. După cum o arată și scorul, a fost un meci decis de jocul pe atac, apărările fiind fragile. Iar acest lucru este reflectat de numărul mare de goluri primite de ambele combatante.

Importantă este victoria, acesta fiind ultimul meci din acest an din Liga Florilor, pentru că pe 28 noiembrie echipa României va pleca spre Danemarca, la Campionatul Mondial de handbal feminin. Mai întâi se va disputa Trofeul Carpați (23-25 noiembrie) iar în lotul de 20 de jucătoare convocat de Florentin Pera sunt trei handbaliste de la HC Dunărea, Elena Șerban, Andreea Popa și Nicoleta Balog.

Revenind la partida de la Râmnicu Vâlcea trebuie menționat că, deși condusă pe tabelă în multe momente ale partidei, uneori și la 4 goluri, jucătoarele formației brăilene au gestionat foarte bine finalul de meci și au obținut toate punctele puse în joc. De fapt jocul s-a rupt în favoarea formației de la Dunăre în minutul 29, când s-a accidentat Rebeca Necula. Cu multe handbaliste importante din echipă în tribună, SCM Râmnicu Vâlcea s-a luptat în teren, dar HC Dunărea a fost echipa care a gestionat foarte bine finalul de meci și a câștigat.

Prima repriză a fost echilibrată în primele 10 minute, perioadă în care HC Dunărea a condus la un gol, echipa gazdă a egalat, astfel că în minutul 10 tabela a arătat 7-7. Wolik a înscris de două ori și vâlcencele s-au desprins la două lungimi, 9-7, în minutul 11.

SCM-ul a controlat jocul și a condus în trei rânduri la patru goluri, 12-8 în minutul 15, 15-11 în minutul 19 și 19-15 în minutul 29, după un gol înscris de Necula care s-a accidentat și nu a mai putut continua meciul. Liscevic a marcat în ultimele secunde iar la pauză echipa gazdă avea trei goluri avans, 20-17.

Acest decalaj de trei lungimi s-a regăsit pe tabelă și în minutul 40, 27-24. Apoi s-a jucat cu “garda jos”. HC Dunărea a înscris de cinci ori la rând și a condus, 27-29, în minutul 44, după care echipa gazdă a înscris de trei ori la rând și avea avantaj pe tabelă, 30-29 în minutul 47. SCM Râmnicu Vâlcea a mai condus la un gol, 32-31 în minutul 51. Formația brăileană a revenit la conducere după golurile semnate de Gonzalez și Da Rocha de două ori și s-a impus în final la un gol.

Cu 22 de puncte acumulate, HC Dunărea se află pe locul al 5-lea în Liga Florilor.

Duminică, 19 noiembrie, de la ora 17.00, formația brăileană va juca în Polivalentă returul cu BV Borussia 09 Dortmund din Germania, partidă retur contând pentru turul al 3-lea al EHF European League.

În meciul tur, disputat duminica trecută, HC Dunărea s-a impus la Dortmund cu 25-24.

Pentru Dunărea au marcat: Gonzalez 10 goluri, Mohamed 6, Da Rocha 6, Liscevic 5, A. Popa 5, Jezic 4, Udriștioiu 2.