HC Dunărea a încheiat campionatul cu o victorie la scor, 21-15, în faţa Romanului

Formaţia brăileană a reuşit să o învingă la scor, 21-15, în ultima etapă, pe HCM Roman şi să încheie sezonul copetiţional pe locul al patrulea, cu două poziţii mai sus decât în precedenta ediţie a Ligii Naţionale de handbal feminin. Din nou MVP-ul grupării de la Dunăre a fost Elena Voicu, portarul gazdelor trecându-şi în cont 20 de parade, trei dintre ele fiind în urma unor aruncări de la 7 metri, pe care aceasta a reuşit să le pareze. Cu toate că diferenţa mare de scor s-a stabilit în repriza a doua, practic meciul nu a avut istoric. HC Dunărea a condus ostilităţile în teren, iar Romanul a reuşit doar în două rânduri să egaleze, la 1-1 şi la 6-6, în minutul 24, după ce cu puţin timp înainte brăilencele au condus cu 6-2. Ada Moldovan şi Bianca Tiron au desprins formaţia gazdă la două lungimi, 8-6, de adversara sa şi tot acelaşi decalaj de goluri, 9-7, s-a înregistrat pe tabela de marcaj şi la finalul primului act. Elevele antrenorilor Costică Buceschi şi Cristian Preda nu au primit niciun gol în primele zece minute ale reprizei secunde, însă au marcat de patru ori şi s-au desprins la şase lungimi, 13-7, de formaţia vizitatoare şi partida era jucată. Cea mai mare diferenţă de scor, una de şapte goluri, 17-10, s-a înregistrat cu nouă minute înaintea finalului. HC Dunărea a reuşit să câştige şi să încheie campionatul pe poziţia a patra. Handbalistele brăilene îşi încep aventura în Cupa României miercuri, 27 aprilie, când vor juca tot în Sala Polivalentă cu HCM Rm. Vâlcea, echipa care practic le-a barat calea spre medaliile de bronz în acest sezon.
Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 4 goluri, Tiron 3, Pârvuţ 3, Horjea 3, Zamfirescu 2, Apetrei 2, Irimia 1, Orşivschi 1, Brot 1, Czeczi 1, iar pentru HCM Roman au înscris Glibko 4 goluri, Toskovic 3, Cîlici 3, Iuganu 1, Chitacu 1, Stoleru 1, Gherman 1, Tomescu 1.