Handbalistele brailene au invins in ultima deplasare si au urcat pe podium

Cu toate titularele in teren, HCM Roman, semifinalista din acest an a Cupei Challenge nu a putut tine pasul cu handbalistele brailene in penultima etapa, desi a evoluat pe propriul teren.
Profesoara Alexandrina Soare a gasit cea mai buna strategie de joc, iar elevele sale au respectat-o cu fidelitate si HC Dunarea a fost echipa care a condus ostilitatile in teren pe tot parcursul meciului.
In primele zece minute ale primei reprize, perioada in care a si marcat de doua ori la HC Dunarea a evoluat si Marinela Patru, dar apoi s-a reaccidentat si a parasit definitiv terenul.
Echipa vizitatoare a facut o prima repriza senzationala in care a predat lectia contraatacului si la pauza avea un avantaj de patru goluri.
Jucatoarele lui Paraschiv n-au facut o figura prea frumoasa nici in partea a doua a meciului astfel ca, la mijlocul reprizei secunde, HC Dunarea conducea cu 21-14. Pe final, sustinute frenetic din tribune de cei 400 de spectatori, romascancele au incercat sa rastoarne situatia de pe tabela, dar s-au lovit de o defensiva braileana agresiva si eficace si nu au reusit decit sa se apropie la o diferenta de patru goluri.
Dupa acest succes, HC Dunarea a acumulat acelasi numar de puncte, 33, ca si "U" Jolidon Cluj insa avind un golaveraj superior a urcat pe locul al treilea, pozitie detinuta anterior de clujence.
In urma acestei infringeri, romascancele au ratat o sansa de a-si asigura pozitia a saptea a clasamentului Ligii Nationale.

Jucatoarele Oltchimului au primit deja tricourile de campioane

Tot joi Oltchim Rm. Vilcea a invins la scor pe "U" Jolidon, iar la finalul partidei jucatoarele lui Tadici au primit medaliile de campioane.
Clujencele le-au creat ceva probleme gazdelor doar in primele 10 minute ale meciului, perioada in care au condus de doua ori (3-4 si 4-5), dupa care elevele lui Gheorghe Tadici si-au intrat treptat in ritm, iar la capatul primelor 30 de minute aveau un avantaj de sase goluri. Dupa pauza, Oltchim si-a marit treptat avantajul, cistigind in final cu 35-18.
Principalele marcatoare au fost Meirosu 11, Maier 7 si Gilca 6, pentru Oltchim, respectiv Senocico 5, Birsan si Amariei, cate 4 pentru "U" Jolidon.
La finalul partidei, jucatoarele si antrenorii de la Oltchim au primit medaliile de aur si tricourile de campioni ai editiei de campionat 2006-2007. Festivitatea de premiere a fost oficiata de presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu.
Formatia vilceana are sansa de a incheia campionatul neinvinsa, cu 52 de puncte si 26 de victorii, din tot atitea posibile, daca va cistiga in deplasarea de la Braila.

HC Dunarea fata in fata cu nationala Romaniei

Duminica, de la ora 11.00, in ultima etapa a Ligii Nationale feminine de handbal elevele Alexandrinei Soare se vor afla fata in fata cu titularele nationalei Romaniei. Avind deja un loc de cupa europeana asigurat, HC Dunarea va incerca sa dea o replica pe masura valorii adversarei sale.
"Am facut o partida senzationala la Roman si ne-am asigurat un loc in viitoarea editie a cupelor europene. Ceea ce ne dorim in meciul cu Oltchim este sa ne comportam onorabil. Sper ca sala Polivalenta sa se umple pina la refuz deoarece vine cea mai titrata formatie din sezonul acesta, iar spectatorii vor putea urmari pe viu pe toate titularele nationalei si noi promitem ca va fi un spectacol de calitate", a declarat Ionel Antihi, presedintele sectiei de handbal.