Handbal Divizia A. HC Dunărea a câștigat la scor, 36-25, la Gloria Buzău

• Mirabela Coteț și Laura Surdu au fost principalele marcatoare ale echipei brăilene

Echipa a doua a clubului HC Dunărea a obținut o victorie clară, 36-25, în partida cu Gloria Buzău, meci contând pentru etapa a 5-a a Diviziei A la handbal feminin.

Gloria Buzău a rezistat în fața elevelor profesorului Cristian Preda doar 15 minute, perioadă în care a condus cu 2-0, 3-2 și 4-3. Însă HC Dunărea a egalat și s-a distanțat la patru lungimi, 8-4, la capătul primului sfert de oră al primei reprize. Formația brăileană a controlat jocul și, după două goluri semnate de Mirabela Coteț și Teodora Ababei, la pauză conducea cu 16-10. Laura Surdu și Teodora Ababei au înscris primele goluri în partea secundă a jocului. HC Dunărea a dictat ritmul partidei iar în final s-a impus la o diferență de 11 goluri, 36-25.

În Grupa A, primele cinci echipe au câte12 puncte, ordinea fiind stabilită de golaveraj și anume: 1. Știința București, 2. Activ Prahova Ploiești, 3. CSM Unirea Slobozia, 4. HC Dunărea Brăila, 5. CSU Neptun Constanța.

Pentru HC Dunărea au marcat: Coteț 8 goluri, L. Surdu 8, Bondalici 5, Ababei 4, Epureanu 3, Gavrilă 2, Iordache 2, Ioniță 1, Iorga 1, Dediu 1, Neacșu 1.