Gloria Movila Miresii, singura echipă din Liga a V-a calificată în sferturile Cupei României, faza judeţeană

• Viitorul Ianca a trecut cu emoţii de faza optimilor • Viitorul Însurăţei a realizat scorul etapei, 10-0, în partida cu Dinamic Unirea

În optimile Cupei României, faza judeţeană Brăila, într-un singur meci, câştigătoarea a fost stabilită în urma loviturilor de departajare de la 11 metri, este vorba despre partida dintre ultima clasată a Ligii a IV-a, Dunărea Tichileşti şi liderul Seriei a II-a, a Ligii a V-a, Gloria Movila Miresii. Echipa din Movila Miresii a deschis repede scorul, în minutul 4 însă, formaţia gazdă a egalat în repriza a doua, iar egalitatea a persistat şi după cele două reprize de prelungire. După executarea loviturilor de departajare, Gloria Movila Miresii s-a impus la general, cu 11-10 şi continuă traseul în Cupa României. Toate celelalte formaţii din Liga a IV-a au câştigat.

Meciul cel mai interesant a fost cel dintre ACSC Cazasu şi Viitorul Ianca. Echipa din Cazasu a condus cu 1-0, gol Sorin Techiu (min. 7) până în minutul 83 când Marius Dima a restabilit egalitatea, 1-1. Viitorul Ianca a reuşit să treacă în avantaj în penultimul minut de joc al reprizei a doua, graţie reuşitei lui Andrei Crăciun, iar în prelungiri, Olenic a stabilit scorul final, 3-1 în favoarea liderului Ligii a IV-a. Viitorul Însurăţei a realizat scorul optimilor, 10-0, în disputa cu liderul Seriei I a Ligii a V-a, Dinamic Unirea.

Învingătoarele s-au calificat în faza sferturilor de finală care vor avea loc pe 8 mai.